AKTUALITET, 11 Qershor 2024, 11:20

Kryeministri grek zhvillon mbledhje me eurodeputetët fitues, Fredi Beleri del live nga burgu i Fierit

Kryeministri grek zhvillon mbledhje me eurodeputetët fitues, Fredi Beleri

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka takuar në zyrën e tij eurodeputetët që do të përfaqësojnë Demokracinë e Re në Parlamentin Europian.

Pesë prej tyre ishin të pranishëm fizikisht, ndërsa dy të tjerë midis tyre edhe Fredi Beleri kanë marrë pjesë me telekonferencë.

Në takim morën pjesë edhe ministri i Shtetit Akis Skertos, zv.ministrja e Punëve të Jashtme Alexandra Papadopoulou dhe sekretari i Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe Bashkimit Evropian Tasos Hatzivasiliou. 

Fredi Beleri, i dënuar nga GJKKO për blerje votash në zgjedhjet vendore të 14 majit 2023, është zgjedhur nga grekët si anëtar i Parlamentit Europian. 

Beleri u rendit i katërti mes të votuarve si kandidat në zgjedhjet helene dhe bëhet një prej 21 eurodeputetëve grekë në PE dhe një prej shtatë të zgjedhurve nga sigla e “Demokracia e Re”.