SPORT, 16 Qershor 2024, 23:02

Anglia mposht Serbinë, mjafton goli i Bellingam

Anglia mposht Serbinë, mjafton goli i Bellingam

Një gol i yllit Xhud Bellingam i ka mjaftuar Anglisë për të nisur me një fitore ecurinë e saj në EURO 2024, teksa ka mundur Serbinë në ndeshjen hapëse.

Ylli i britanikëve nuk ka zhgënjyer pritshmërinë teksa shënoi në minutën e 13 të sfidës golin e avantazhit për ekipin e tij, në një pjesë të parë të dominuar nga britanikët por ku edhe serbët thumbuan para Pikford.

Në të dytën ishte Serbia superiore, me mbajtje më të madhe të topit dhe raste të krijuara, por me Kejn i cili iu afrua më shumë golit duke goditur traversën.

Megjithatë, deri në minutën e fundit nuk kishte gola të tjerë dhe britanikët u desh të kënaqeshin me golin e fitores minimale për skuadrën e tyre.

SERBI-ANGLI 0-1

13′ Bellingham.