LIFESTYLE, 1 Janar 2023, 12:15

Ndahet nga jeta në moshën 74-vjeçare, këngëtarja fituese e Grammy! Jeta e saj u “shënua” nga një tragjedi kur…

Ndahet nga jeta në moshën 74-vjeçare, këngëtarja

Fituesja e Grammy, Anita Pointer, ka vdekur në moshën 74-vjeçare.

Ajo vdiq e rrethuar nga familja në shtëpinë e saj në Beverley Hills në Kaliforni.

“Parajsa është një vend i bukur, më i dashur me Anitën atje”, thanë familjarët e saj në një deklaratë.

Ajo mori famë me grupin Pointer Sisters me hitet Jump (For My Love) dhe Fire. Grupi publikoi albumin e tyre debutues me të njëjtin emër në 1973. Yes We Can Can, një melodi e frikshme që bënte thirrje për unitet dhe tolerancë në një kohë trazirash racore në SHBA, u bë hiti i albumit.

Dhe në vitin 1975, kënga e tyre hit, Fairytale, fitoi çmim Grammy për performancën më të mirë vokale.

Grupi pothuajse u shpërbë në vitin 1979 pasi Bonnie Pointer u largua për të ndjekur një karrierë solo, por motrat e mbetura u rigrupuan.

Gjatë gjithë viteve 1980, ata mbetën një qendër e fuqishme në listat e SHBA-së dhe hitet e tyre, të cilat përfshinin He’s So Shy, Jump (For My Love) dhe Neutron Dance, i kanë qëndruar provës së kohës, duke mbetur shumë të transmetuara deri më sot.

Por jeta personale e Pointer u shënua nga tragjedia. Në vitin 2003, fëmija i saj i vetëm, Jada Pointer, vdiq nga kanceri në moshën 37-vjeçare. Ajo rriti vete mbesën e saj Roxie McKain Pointer.

Familja e saj tha se ishin “ngushëlluar duke ditur se ajo tani është me vajzën e saj Jada dhe motrat e saj June & Bonnie dhe në paqe”.