BOTA, 22 Shkurt 2024, 16:39

Vijojnë sulmet në Gaza dhe Rafah, vriten 48 persona, mes tyre gra dhe fëmijë

Vijojnë sulmet në Gaza dhe Rafah, vriten 48 persona, mes tyre gra dhe

Shtatë sulme izraelite goditën rajonin e Rafah herët të enjten, ku një prej tyre rrafshoi një xhami të madhe dhe shkatërroi pjesën më të madhe të banesave përreth, raportoi AP.

Pamjet nga vendi i ngjarjes treguan Xhaminë al-Farouq të zhytur në tokë, me kupolat e saj prej betoni të rrëzuara rreth saj dhe ndërtesat pranë të shkatërruara.

Një tjetër sulm goditi një shtëpi në Rafah që strehonte familjen al-Shaer , duke vrarë të paktën katër persona, duke përfshirë një nënë dhe fëmijën e saj. Sulmet në Gaza qendrore gjatë natës vranë 44 njerëz, përfshirë 14 fëmijë dhe 8 gra, sipas zyrtarëve të spitalit. Kujtojmë se më 7 tetor Hamasi nisi sulm ndaj Izraelit.