BOTA, 12 Maj 2024, 17:06

Rusia pretendon se ka pushtuar pesë fshatra kufitare në Kharkiv mes ofensivës së re

Rusia pretendon se ka pushtuar pesë fshatra kufitare në Kharkiv mes

Ushtria ruse pretendoi se kishte kapur pesë fshatra në rajonin e Kharkiv në kufirin me Ukrainën si pjesë e një ofensive të re, ndërsa autoritetet ukrainase thanë se po zmbrapsnin sulmet dhe “luftimet vazhdojnë”.

Rusia filloi sulmin e saj të befasishëm ndërkufitar të premten, duke kryer dy sulme brenda Ukrainës veriore të premten, në atë që Presidenti Volodymyr Zelensky e quajti një “valë të re veprimesh kundërsulmuese” nga Rusia.

Qëllimi i saktë është i paqartë, por Moska mund të jetë duke u përpjekur të krijojë një zonë tampon për të reduktuar sulmet ukrainase në territorin rus ose të përpiqet të rraskapitë dhe të largojë vëmendjen e forcave tashmë të pakta të Kievit.

Në një deklaratë, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë pretendoi se një grupim i ri ushtarak i quajtur Sever (Veri) kishte “çliruar” disa fshatra, formulim që pasqyron mohimin e Rusisë ndaj shtetësisë së Ukrainës.

“Si rezultat i operacioneve sulmuese, njësitë e Grupit të Forcave Sever kanë çliruar Borisovka, Ogurtsovo, Pletenevka, Pylnaya dhe Strelechya”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se trupat ruse kishin marrë gjithashtu fshatin Keramik në rajonin e Donetskut.

Ndërkohë, forcat ukrainase thanë se vazhdojnë përpjekjet për të zmbrapsur sulmet e shtuara ruse ndërkohë që qindra civilë ukrainas janë evakuuar nga rajoni verior i Kharkiv.

Oleh Syniehubov i Ukrainës, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale të Kharkiv, kundërshtoi se pesë fshatrat në rajonin e Kharkiv ishin pushtuar në një deklaratë të shtunën.

“Luftime të ashpra vazhdojnë në Strilecha, Pylyna, Borysivka, në zonën e Oliynykove dhe Ohirtseve. Luftimet vazhdojnë në zonën e atyre vendbanimeve që ishin në të vërtetë në “zonën gri”. Nuk ka asnjë kërcënim për një operacion tokësor për Kharkiv. Forcat e Mbrojtjes po bëjnë gjithçka për të mbajtur pozicionet e tyre. Të gjitha agjencitë qeveritare po punojnë në terren”, tha Syniehubov.

Zona gri përfaqëson territorin e kontestuar aktualisht dhe jo nën kontrollin e plotë rus ose ukrainas.

Të paktën tre persona vdiqën si rezultat i sulmeve ruse në rajonin e Kharkiv gjatë natës, sipas kreut të administratës ushtarake të rajonit.

Përpjekjet e fundit të Rusisë janë përqendruar kryesisht në lindje, ku ka përfituar nga mungesa e fuqisë punëtore dhe armatimit ukrainas për të bërë përparime të vogla. Forcat e saj sulmuan rajonin e Kharkiv pasi pushtimi në shkallë të plotë filloi në 2022, por u detyruan të largoheshin në një kundërofensivë ukrainase më vonë atë vit.

Në një zhvillim të veçantë, një zjarr shpërtheu për pak kohë në rafinerinë e naftës në Volgograd, rafineria më e madhe e naftës në Rusinë jugore, pas një sulmi me dron ukrainas gjatë natës së të dielës, sipas guvernatorit të rajonit.

“Në natën e 12 majit, forcat e mbrojtjes ajrore dhe të luftës elektronike zmbrapsën një sulm UAV në territorin e rajonit të Volgogradit”, tha Andrey Bocharov në një postim në Telegram.

Zjarri është shuar dhe nuk ka të lënduar, tha ai.