BOTA, 15 Maj 2024, 17:41

Hapi zjarr drejt kryeministrit Fico, dyshohet se autori është shkrimtari i njohur sllovak

Hapi zjarr drejt kryeministrit Fico, dyshohet se autori është

Një shkrimtar 71-vjeçar sllovak i quajtur Juraj Tsintula dyshohet se mund të jetë sipas mediave sllovake, njeriu që tentoi të vriste kryeministrin Robert Fico në qytetin Hadlova mesditën e së mërkurës. Sipas informacioneve, Tsintula ka bërtitur në drejtim të Ficos teksa ky i fundit po bisedonte me mbështetësit e tij dhe kur i është afruar, ka hapur zjarr.

Të njëjtat burime thonë se 71-vjeçari është një nga themeluesit e klubit letrar DÚHA, në vitin 2005. Deri në vitin 2016 ka qenë kryetar i klubit dhe ka shkruar tre përmbledhje me poezi.

Që nga viti 2015 është anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve Sllovakë. Sipas informacioneve, në vitin 2016 ai punonte si shofer në një qendër tregtare në Levice, vendlindja e tij.