AKTUALITET, 13 Prill 2022, 14:17

Tetë vite burg për shqiptaren që mbante fëmijët mes minjve dhe buburrecave në Greqi

Tetë vite burg për shqiptaren që mbante fëmijët mes

Është dënuar me tetë vite burg shqiptarja në Greqi që detyronte tre fëmijët e saj të jetonin në kushte ekstremisht të këqija mes minjve,  buburrecave dhe skamjes.

Shqiptarja ka rënë në prangat e policisë në fillim të muajit prill, pas denoncimit të bërë nga bashkëshorti i saj grek me te cilin jetonin të ndarë. Ai u shpreh i shokuar nga gjendja çnjerëzore në të cilën jetonin fëmijët e tij 2 dhe 3 vjeç pasi 6-vjeçari është nga lidhje e mëparshme e shqiptares.

Shqiptarja u dënua me tetë vjet burg pa lirim me kusht, me akuzën e ekspozimit të të miturve në rrezik por edhe lëndime të lehta trupore.

Madje, e pyetur nga policia për kushtet e jetesës së fëmijëve të saj, ajo dëshmoi  se tre të miturve u kishte thënë se buburrecat ishin flutura.

Protothema.gr shkruan se bashkëshorti në distancë ka paditur shqiptaren më 6 prill në polici.

“Më datë 06.04.2022, në orën 12:30, bashkëshorti në distancë i shqiptares marinar në profesion, 48-vjeç ka shkuar në Komisariatin e Policisë Agia Panteleimon dhe ka paditur 32-vjeçares, me të cilën kishte dy fëmijë 4 dhe 2 vjeç.

Gruaja ka edhe një fëmijë nga një lidhje e mëparshme, një djalë 6-vjeçar. Mësohet se 48-vjeçari, kishte marrë me qira një apartament në rrugën Alkiviadou në katin e tretë që nga marsi i vitit 2021.

Gjatë kthimit nga një udhëtim me anije, ai ka shkuar në shtëpi, ku është sulmuar fizikisht dhe verbalisht nga bashkëshortja 32-vjeçare dhe partneri i saj 54-vjeçar, të cilët e kanë ndaluar të komunikojë me fëmijët e mitur.

Një muaj më vonë në fillim të prillit 2020, marinari u kthye në shtëpinë ku gruaja e tij e r e sulmoi përsëri me goditje dhe ofendime duke ndaluar komunikimin me fëmijët.

Sipas 48-vjeçarit më 5 prill 2022 babai i fëmijëve ka marrë një telefonatë nga një shok i cili i ka thënë se fëmijët e tij të mitur jetojnë në kushte të rrezikshme për shëndetin e tyre dhe konkretisht se në shtëpi ka buburreca dhe fëmijët kanë pickime nga insektet në trupin e tyre, ndërsa kanë se parë 32 –vjeçarja ka përdorur fëmijët e mitur për të lypur në kishën e Panagia Grigorousa në Monastiraki,”, shkruan protothema.gr.