AKTUALITET, 26 Dhjetor 2022, 11:49

"Në banesën e Ervis Martinajt në Fushë Kuqe ka lëvizje"/ Informacioni që ngriti në këmbë policinë

"Në banesën e Ervis Martinajt në Fushë Kuqe ka
Ervis Martinaj

Teksa fati i Ervis Martinajt ende mbetet mister, policia, RENEA dhe FNSH kanë bastisur orët e para të mëngjesit banesën e tij në Fushë Kuqe. Deri më tani nuk dihen se çfarë ka gjetur policia në banesën e Ervis Martinajt, ndërtesë kjo e fortifikuar me mure të larta me hekura dhe me kamera sigurie. Për fatin e Ervis Martinajt është aluduar në dy versione që ende nuk konfirmohen nga autoritetet.

E  para është që ai mund të jetë rrëmbyer dhe më pas zhdukur, ndërsa versioni i dytë është ajo i inskenimit nga vetë Martinaj të zhdukjes së tij. Edhe vetë Martinaj për shkak të të shkuarës që e lidhte gjerësisht me krimin, është cilësuar edhe si mjeshtri i rrëmbimeve, ndaj dyshimet janë të forta edhe për një inskenim të mundshëm. Ndërkohë burime për Abcnews.al, bëjnë të ditur se aksioni në Fushë Kuqe ka ardhur pas disa informacioneve se në banesën e Ervis Martinajt në Fushë Kuqe ka lëvizje.

Duke qenë edhe dita e shënuar e Krishtlindjeve, mësohet se ka pasur informacion se Ervis Martinaj mund të shfaqej në zonë apo pranë familjes së tij pas 5 muajsh i shpallur si i zhdukur. Megjithatë deri më tani autoritetet janë treguar hermetike dhe nuk kanë konfirmuar nëse kanë rënë në gjurmët e Ervis Martinajt pas aksionit të zhvilluar. Kujtojmë se dy ditë më parë FNSH dhe RENEA zbarkuan në Vlorë ku u ngritën disa postblloqe. Të njëjtat burime bënë të ditur se edhe për aksionin në Vlorë kishte informacion se mund të gjendeshin gjurmë të Ervis Martinajt.

Babai i 4 fëmijëve, Ervis Martinaj, bëri një pasuri marramendëse në botën e lojrave të fatit dhe të krimit. Ekspertët kanë theksuar se gjeja kryesore që ai investonte ishte në teknologji. Kjo vihet re edhe në banesën e Ervis Martinajt, e cila vijon të ruhet me kamera të sigurisë së lartë.

Martinaj dhe grupi i tij kishte instaluar kamera përgjatë bazës së tyre në Fushë Kuqe. Madje kamera sigurie të fshehura sipas të njëjtit burim ka pasur edhe në kryqëzimin e Patokut. Pra Ervis Martinaj donte që të ishte një hapa para rrezikut, duke vëzhguar çdo lëvizje në rrugë.

Ervis Martinaj rezulton i zhdukur që prej 9 gushtit të këtij viti. Në harkun kohor të 5 muajve, policia ka kryer disa kontrolle në kërkim të tij në qytete të ndryshme, operacione të cilat janë mbajtur diskrete, ndërsa disa edhe janë zbuluar për mediat. Zhdukja pa lënë gjurmë e Martinajt ka ardhur pas dëshmisë së të penduarit të drejtësisë, Nuredin Dumani gjatë muajit maj në kuadër të operacioni Plumbi i Artë, kohë kur Martinaj u shpall në kërkim nga SPAK. Dumani akuzonte Martinajn se i ka ofruar 500 mijë euro për të eliminuar fizikisht Endrit Doklen, ish anëtarin famëkeq të Bandës së Durrësit.

Një efektiv policie Jeton Lami, u la në në burg me akuzën e shpërdorimit të detyrës dhe dekonspirimit të operacioneve policore. Teksa po hetonte për zhdukjen e të shumëkërkuarit Ervis Martinajt, policia zbuloi se për t’u arratisur, Martinaj ishte ndihmuar edhe agjent i forcave operacionale në Policinë e Shtetit, Jeton Lami, i cili u prangos më 23 gusht nga policia e Lezhës.

Ervis Martinaj është një prej njerëzve më të njohur të botës së krimit në vend. Ai është konsideruar si një nga njerëzit më të rrezikshëm në Tiranë, i akuzuar për vrasje dhe i dyshuar për disa ngjarje të rënda, që kanë tronditur kryeqytetin.