SPORT, 20 Nëntor 2022, 11:25

Turpërimi i Brazilit nga Gjermania nuk është më i rëndi, ja 10 rezultatet më të thella në historinë e Botërorit

Turpërimi i Brazilit nga Gjermania nuk është më i

Nëse flasim mbi Botërorin dhe goleadat, na kujtohet pa diskutim viti 2014, i cili përveç triumfit të Gjermanisë shënoi një nga rezultatet më të thellë në dekadën e fundit, atë ndaj “Seleçaos”, e përfunduar me shifrat 1-7.

Historia na pasqyron të tjera kombëtare që e kanë tundur më shumë portën mike në kompeticionin në fjalë.

Në listë nuk mungon as Kristiano Ronaldo me Portugalinë e tij në 2010-ën ndaj Koresë së Veriut, 7-0.

Mund të tingëllojë e çuditshme, por Hungaria mbanë “kurorën” jo vetëm për vendin e parë në aspektin e fitoreve më të thella në historinë e Kupës së Botës e finalizuar në 1982 ndaj El Salvadorit e mbyllur 10-1.

Turpërimi i Brazilit nga Gjermania nuk është më i