SPORT, 23 Nëntor 2022, 14:30

Shtatë humbje në 15 përballje, ja si kanë përfunduar ndeshjet hapëse të Spanjës në Botëroret e mëparshme

Shtatë humbje në 15 përballje, ja si kanë përfunduar

Përveç Gjermanisë dhe Belgjikës, Spanja do të jetë një tjetër ekip elitar, që do të zhvillojë ndeshjen debutuese të “Katar 2022” ditën e sotme.

“La furia roja” e drejtuar nga Luis Enrique ndodhet në grupin E, së bashku me Gjermanin, Japoninë dhe Kosta Rikën, me këtë të fundit që do të ndeshet sot në orën 17:00. Ky Botëror do të jetë i 16-ti për “të kuqtë”.

Përsa i përket ndeshjeve hapëse më e kujtuara për spanjollët është disfata kundër Zvicrës, në “Afrika e Jugut 2010”, ku djemtë e Vicente del Bosque arritën të merrnin veten nga humbja, duke fituar dhe Kupën e Botës për herë të parë.

Këto janë rezultatet e Spanjës në pesëmbëdhjetë Kupat e Botës që ka luajtur tashmë:

Kupa e Botës “Itali 1934”: Spanjë 3-1 Brazil

Kupa e Botës “Brazil 1950”: Spanjë 3-1 Shtetet e Bashkuara

Kupa e Botës “Kili 1962”: Çekosllovakia 1-0 Spanjë

Kupa e Botës “Angli 1966”: Argjentinë 2-1 Spanjë

Kupa e Botës “Argjentinë 1978”: Austri 2-1 Spanjë

Kupa e Botës në “Spanjë 1982”: Spanjë 1-1 Honduras

Kupa e Botës në “Meksikë 1986”: Spanjë 0-1 Brazil

Kupa e Botës në “Itali 1990”: Uruguaj 0-0 Spanjë

Kupa e Botës “SHBA 1994”: Spanjë 2-2 Kore e Jugut

Kupa e Botës “Francë 1998”: Spanjë 2-3 Nigeri

Kupa e Botës “Japoni dhe Kore 2002”: Spanjë 3-1 Sllovenia

Kupa e Botës “Gjermani 2006”: Spanjë 4-0 Ukrainë

Kupa e Botës “Afrika e Jugut 2010”: Spanjë 0-1 Zvicër

Kupa e Botës “Brazil 2014”: Spanjë 1-5 Holandë

Kupa e Botës “Rusi 2018”: Portugali 3-3 Spanjë.