SPORT, 22 Nëntor 2022, 12:38

Shënoi golin e parë në Botërorin e Katarit, Lionel Mesi barazon legjendën Pele

Shënoi golin e parë në Botërorin e Katarit, Lionel Mesi

Argjentina ka kaluar në avantazh në ndeshjen debutuese kundër Arabisë Saudite në Botërorin e Katarit.

Goli u shënua nga kapiteni Lionel Mesi në minutën e 10-të të lojës. Pasi VAR-i ndërhyri për të sinjalizuar pikën fatale, ai mashtroi portierin arab dhe me një gjuajtje të lehtë bëri që topi të përfundonte në pjesën e pasme të rrjetës.

Përmes këtij goli, “pleshti” bëhet futbollisti i 5-të që shënon në 4 Botërorë të ndryshëm.

4 të tjerët janë Pele, Uve Zeler, Miroslav Klose dhe Kristiano Ronaldo.