SPORT, 28 Janar 2023, 16:31

Lufta në Ukrainë/ Zyrtari i BE: Rusia po ekzekuton dezertorët e saj, kush nuk i bindet urdhrave e pëson

Lufta në Ukrainë/ Zyrtari i BE: Rusia po ekzekuton dezertorët e

Sekretari i Përgjithshëm i Shërbimit Evropian të Veprimit të Jashtëm të BE-së, Stefano Sannino, në një deklaratë për shtyp tha se Rusia është duke ndërmarrë “masa” ndaj dezertorëve nga trupat Wanger.

Rasti më i fundit është ai i një ish-komandanti të grupit Wagner, i cili u arratis në Norvegji, ku ka rrëfyer se shokët e tij të cilët po përpiqeshin të largoheshin nga vijat e frontit më Ukrainë, janë qëlluar.

Po ashtu dhe ish-komandanti i forcave Wanger, Andrei Medvedevpër në Norvegji, ku dhe ka kërkuar azil, ka deklaruar se la frikë për jetën dhe se ka qenë dëshmitar i vrasjes dhe keqtrajtimit të të burgosurve rusë të marrë për të luftuar në Ukrainë.

Po ashtu, Sannino kritikoi deklaratat kërcënuese të Kremlinit ndaj NATO-s dhe SHBA-së për furnizimin e Ukrainës me tanke.

Zyrtari i politikës së jashtme të BE-së tha se tanket gjermane dhe amerikane kanë për qëllim të ndihmojnë ukrainasit të mbrohen, në vend që të sulmojnë Moskën.