SPORT, 25 Shtator 2022, 23:01

Liga e Kombeve/ Franca mposhtet nga Danimarka, por e shpëton Kroacia nga rënia. Holanda fiton “derbin” me Belgjikën

Liga e Kombeve/ Franca mposhtet nga Danimarka, por e shpëton Kroacia nga

Ndeshjet e sotme të Ligës së Kombeve kanë përcaktuar emrat e dy skuadrave të para të cilat do të shkojnë në katërshen që do të luftojë për trofeun e këtij turneu.

Nga Grupi 1 i Ligës A, do të jetë Kroacia si finaliste, pasi ka mundur me shifrat 3-1 Austrinë falë golave të Modriç, Livaja dhe Lovren. Një sukses i jashtëzakonshëm për skuadrën e Daliç e cila duket në formë të shkëlqyer pak mua para Botërorit.

Ky rezultat në fakt ka shpëtuar edhe Francën nga rënia në Ligën B, pasi vetë “gjelat” u mundën nga Danimarka me shifrat 2-0,. Megjithatë, humbja e Austrisë i mundësoi francezëve që të jenë përsëri në Ligën elitare në edicionin e ardhshëm.

Ndërkohë në Grupin 4 do të jetë Holanda që do të shkojë në finale, pasi skuadra e Van Gal mundi me shifrat 1-0 Belgjikën falë golit të Van Dajk.

Sa i përket ndeshjeve të Grupit 1 në Ligën C, Ishujt Faroe kanë bërë surprizën duke mundur 2-1 Turqinë, e cila gjithsesi kishte siguruar kreun dhe ngjitjen në Ligën B.

REZULTATET 

LIGA A, GRUPI 1

Austri-Kroaci 1-3
9′ Baumgartner / 7′ Modriç, 69′ Livaja, 72′ Lovren

Danimarkë-Francë 2-0
34′ Dolberg, 39′ Skov Olsen

Liga e Kombeve/ Franca mposhtet nga Danimarka, por e shpëton Kroacia nga

LIGA A, GRUPI 4

Holandë-Belgjikë 1-0
73′ Van Dajk

Uells-Poloni 0-1
58′ Sviderski

Liga e Kombeve/ Franca mposhtet nga Danimarka, por e shpëton Kroacia nga

LIGA C, GRUPI 1

Ishujt Faroe-Turqi 2-1
53′ Davidsen, 59′ Edmundson / 89′ Gurler

Luksemburg-Lituani 1-0
88′ Rodrigues

Liga e Kombeve/ Franca mposhtet nga Danimarka, por e shpëton Kroacia nga