SPORT, 2 Shkurt 2023, 08:58

"Larg duart nga Juventus!"/ Reklama e bujshme me pagesë në tri gazetat italiane, në emër të 8 milionë tifozëve

"Larg duart nga Juventus!"/ Reklama e bujshme me pagesë në
Kopertina e pasme e gazetave Libero, il Giornale dhe La Verità

Është një kohë e vështirë, shumë e vështirë për Juventusin, duke u përballur me një stuhi gjyqësore – si sportive ashtu edhe kriminale – pas 15 pikëve te dënimit të vendosura nga Gjykata Federale e Apelit, e cila anuloi dhe ripublikoi vendimin e vitit të kaluar për aferën e fitimeve kapitale dhe e cilësoi sjelljen e klubit të Juventusit si një “vepër të rëndë, të përsëritur dhe të zgjatur”,

Nga ana sportive, në fakt, Juventusi pritet nga të tjera prova të afërta: njëra nga tjetra operacione “te fshehura” me kompani “partnere” që do të kishin “vënë në rrezik besnikërinë e garës sportive” (nga letrat e hetimit të Prisma nga prokuroria e Torinos kanë dalë emrat shtesë të Atalantas, Sassuolos, Udineses dhe Monzas, për t’u kufizuar vetëm në klubet e Serisë A, me përgjime të tilla si ato që kanë të bëjnë me operacionet e Demiral dhe Romero); tjetra për ‘manovrën e pagave’ e cila sipas aktakuzës do të kishte shmangur buxhetimin e pagesave të shtyra të pagave mujore të disa lojtarëve, me marrëveshje private të pa depozituara në Ligë (përfshirë atë me Cristiano Ronaldon, që pritet në Torino të merret në pyetje nga magjistratët).

Me pak fjalë, ndërsa nga njëra anë Juventusi do të përpiqet të heqë dënimin prej 15 pikësh duke apeluar në Kolegjin e Garancisë CONI, nga ana tjetër ata kanë frikë se mund të shtohen penalizime të tjera, me të gjitha pasojat katastrofike.

Pastaj është edhe fronti i UEFA-s, e cila nga ana e saj mund të marrë iniciativa të rënda kundër klubit të Juventusit, sepse ka paraqitur – në marrëveshjen e zgjidhjes pasi ka shkelur “fair-play” financiar – një situatë financiare të ndryshme nga ajo reale (“pasqyrat financiare të FC Juventus S.p.A. thjesht nuk janë të besueshëm”, lexojnë arsyet e dënimit të Gjykatës Federale.

Bëhet fjalë për një cunami jashtë fushe, të cilit i shtohet edhe kolapsi i skuadrës edhe nga pikëpamja futbollistike, me vetëm një pikë të fituar në tre ndeshjet e fundit të ligës (humbje ndaj Napolit dhe Monzës, barazim me Atalantën), gjë që e përkeqëson. rëndimi i momentit.

I vetmi burim është të përpiqemi të konsolidojmë dhe të formojmë një front të përbashkët, në një aferë në të cilën mjedisi i Juventusit ndihet i rrethuar. Dikush kishte idenë për ta bërë edhe më të qartë këtë ndjenjë kolektive të shpirtit bardh e zi, duke blerë një hapësirë ​​me pagesë në tre gazeta për t’i dërguar një mesazh audiencës sa më të gjerë.

Larg duart nga Juventusi”, shkruhet me shkronja të mëdha në kopertinën e pasme të Libero, il Giornale, La Verità, apo në ‘shpinën’ e tre gazetave në fjalë. Një hapësirë ​​me shikueshmëri të madhe, e cila padyshim ka një kosto adekuate.

"Larg duart nga Juventus!"/ Reklama e bujshme me pagesë në

Nënshkrimi “ottomilioni” (8 milione), që i referohet numrit të tifozëve të Juventusit në Itali, fsheh autorin e nismës së bujshme dhe të shtrenjtë. E pamundur të dihet se kush është super tifozi apo kushdo tjetër që e ka publikuar mesazhin: emri i mundshëm i Lapo Elkann ka dalë mes komenteve në rrjetet sociale, dikush që interesohet shumë për Juventusin dhe që disa orë më parë kishte shkruar në Twitter se do të “Do te flas në kohën e duhur”.