SPORT, 16 Nëntor 2022, 20:29

Kosova shmang disfatën në limite, Dardanët gabojnë shumë ndaj Armenisë

Kosova shmang disfatën në limite, Dardanët gabojnë

Kosova nuk shkoi më shumë se barazimi 2-2 në stadiumin Fadil Vokrri në miqësoren ndaj Armenisë. Dardanët në fakt ishin shumë pranë disfatës por përfaqësuesen e drejtuar nga trajneri Allain Giresse, e shpëtoi një gol i Rrudhanit në minutën e 92-të. Sfida nisi keq për vendasit teksa pësuan të parët në minutën e 24-të të pjesës së parë. Një aksion pa pretendime i armenëve nga krahu i majtë, u përfundua me gol nga ana e Shaghoyan që në fund mposhti edhe portierin Visar Bekaj.

Megjithatë, në fraksionin e dytë, pritej një reagim i Kosovës dhe ai erdhi në minutën e 67-të kur Lirim Kastrati shndërroi në gol një 11-metërsh të fituar nga ana e Feratit. Kur pritej një tjetër gol i Dardanëve, miqtë surprizuan duke përfituar nga një përgjumje e mbrojtjes me Hovhannisyan që në të 82-tën ndëshkoi sërish Bekajn.

Gjithsesi, në limite, Kosva shmangu disfatën me golin e Donat Rrudhanit teksa ky test në Fadil Vokrri nuk la një shije të mirë, edhe pse duhet përmendur se trajneri francez kishte bërë shumë eksperimentime në formacion.