SPORT, 22 Nëntor 2022, 22:07

Franca luan si kampione, fiton me përmbysje dhe katër gola të shënuar ndaj Australisë

Franca luan si kampione, fiton me përmbysje dhe katër gola të

Franca ka shënuar fitore ndaj Australisë me rezultat 4-1 në kuadër të xhiros së parë në grupin D për Kupën e Botës.

Kampionët aktual të botës, nuk e nisën ndeshjen mirë, pasi që pësuan që në start.

Zhvillohej minuta e nëntë, kur Craig Goodwin gjeti një hapësirë në mbrojtjen franceze duke pasuar te Mathew Leckie, i cili shënoi për 1-0 në portën e Hugo Loris.

Por nuk shkoi shumë dhe shifrat u barazuan në minutën e 27-të, kur Theo Hernandez harkoi bukur në zonë për të gjetur Adrien Rabiot që shënoi për 1-1.

Në minutën e 32-të, Franca mori epërsinë, ku Rabiot fitoi një top afër zonës dhe me u futur brenda asistoi te Olivier Giroud i cili me portën e zbrazët shënoi për 2-1.

Në kohën shtesë të dy skuadra kishin raste të shkëlqyera, kur fillimisht Kylian Mbappe huqi me portë të zbrazët për Francën, ndërsa pas një minute Jackson Irvine i Australisë goditi shtyllën.

Mbappe sërish humbi rast të mirë në minutën e 61-të, ndërsa pas tij Antoine Griezmann ishte pa fat pasi gjuajtja e tij u largua nga vija e portës.

Por në minutën e 68-të, Osumane Dembele harkoi bukur në zonë, ndërsa topi u godit me kokë nga Mbappe që shënoi për 3-1.

 

Pas tre minutash erdhi edhe goli i katërt për ‘Gjelat’, ku Mbappe kësaj radhe në autorin e asistuesit gjeti Giroud që shënoi për 4-1.

Në fundin e ndeshjes, Ibrahima Konate dhe Theo Hernandez kishin raste për të shënuar, por portieri australian Mathew Ryan ishte në vend.