SPORT, 21 Nëntor 2022, 14:58

FOTO/ Tifozët iranianë protestojnë në stadium kundër regjimit, skuadra refuzon të këndojë himnin

FOTO/ Tifozët iranianë protestojnë në stadium kundër

Ekipi i futbollit i Iranit në Kupën e Botës nuk pranoi të këndonte himnin e tyre kombëtar përpara ndeshjes hapëse kundër Anglisë të hënën, pasi shumë tifozë në shtëpi akuzuan skuadrën se i janë bashkuar një goditjeje të dhunshme shtetërore ndaj trazirave të vazhdueshme popullore.

Por përpara sfidës, disa tifozë iranianë janë bërë protagonistë në stadiumin “Khalifa International” në Doha, përpara fillimit të ndeshjes në Kupën e Botës kundër Anglisë, shumë prej tyre mbanin mbështetjen e tyre për protestat njëmujore kundër qeverisë në veshjet e tyre ose të pikturuara në fytyrat e tyre.

FOTO/ Tifozët iranianë protestojnë në stadium kundër

Në stadiumin “Khalifa International” , tifozët kanë nxjerrë pankarta me mesazh shumë domethënës.

“Grua, jetë dhe liri”.

Të tjerët mbanin bluza që mbanin emrat e protestuesve femra të vrarë nga forcat iraniane të sigurisë javët e fundit.

Fotoja është publikuar në faqen zyrtare të B/R Football në Twitter.

Demonstratat kundër regjimit filluan në shtator, kur 22-vjeçarja Mahsa Amini vdiq në paraburgimin e policisë në Teheran në shtator, pasi dyshohet se kishte shkelur kodet e veshjes. Familja e saj tha se policia e rrahu për vdekje.

Irani është në grupin B së bashku me Anglinë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Uellsin.