SPORT, 23 Nëntor 2022, 13:02

Fjalimi i Herve Renard para pjesës së dytë, si frymëzohet Arabia Saudite në rikthimin e jashtëzakonshëm kundër Argjentinës (VIDEO)

Fjalimi i Herve Renard para pjesës së dytë, si frymëzohet
Trajneri Herve Renard me ekipin

Pamjet e pabesueshme të një bisede të trajnerit Herve Renard me ekipin, kur Arabia Saudite ishte duke humbur 1-0 në një ndeshje kualifikuese për Kupës së Botës “Katar 2022”, janë shfaqur në internet pas rikthimit të tyre dramatik kundër Argjentinës.

Fjalimi i Herve Renard para pjesës së dytë, si frymëzohet
Sauditët festojnë golin e fitores

Arabia Saudite bëri një nga tronditjet më të mëdha në historinë e Kupës së Botës të martën, pasi golat e Saleh Alshehri dhe Salem Aldawsari anuluan golin e Lionel Messit për një fitore të madhe 2-1.

Pas vërshëllimës së fundit, mesfushori saudit Abdulelah Al-Malki tha se fjalimi i Renardit pas pjesën e parë të skuadrës i frymëzoi ata të “hanin bar” ndërsa dolën në fushë në pjesën e dytë.

“Ne kemi një trajner të çmendur. Ai na motivoi gjatë pjesës së parë, duke na treguar gjëra që na bënin të dëshironim të hanim bar. Para ndeshjes, në bisedën me trajnerin, të betohem në Zot që po qaja. Ai na motivoi aq sa mezi prisnim të fillonte ndeshja”, ka thënë Al-Malki për Alkass Sports.

Renard, i cili dikur u shkarkua nga skuadra e atëhershme e League Two, Cambridge pasi mori vetëm tri fitore në 21 ndeshje, ishte tema e mediave sociale pas fitores së famshme të Arabisë Saudite në stadiumin Lusail.

Ndikimi i tij në këtë skuadër nuk është aspak i jashtëzakonshëm, por tani është shfaqur një video e një bisede kur sauditët ishin duke humbur 1-0 kundër Vietnamit vitin e kaluar në kualifikimet aziatike të Kupës së Botës.

Ashtu si ndeshja hapëse e tyre e Kupës së Botës kundër Argjentinës favorite, atij i duhej të motivonte dhe frymëzonte ekipin pasi kundërshtarët e tyre shënuan herët golin e epërsisë.

“Talenti juaj do të bëjë diferencën! Rrini të qetë. Na kanë mbetur edhe 45 minuta!”, dëgjohet duke iu thënë Renard.

Arabia Saudite e fitoi atë ndeshje 3-1 falë golave ​​të Saleh Al-Shehri, Yasser Alshahrani dhe Salem Aldawsari.