SPORT, 29 Janar 2023, 14:41

“Australian Open” / Xhokoviç triumfon në turneun që e përjashtuan një vit më parë

“Australian Open” / Xhokoviç triumfon në turneun

Novak Xhokoviç është kampioni i “Australian Open” të vitit 2023, me tenistin serb që dominoi në finale Stefanos Tsitsipas me rezultatin 0-3 me sete (3-6, 6-7, 6-7).

35-vjeçari kështu triumfoi pikërisht në turneun që u përjashtua një vit më parë sa i përket rregullave Anti-COVID që ishin vendosur nga shteti australian.

Kështu ai shkon në 10 “Asutralian Open” dhe gjithashtu në 22 Grand Slames, duke barazuar rivalin e tij, Rafael Nadal.