BOTA, 29 Nëntor 2023, 12:51

Zëdhënësi i qeverisë kineze: Pavarësia e Tajvanit do të thotë luftë

Zëdhënësi i qeverisë kineze: Pavarësia e Tajvanit do

Kina është e gatshme të lejojë “shumë hapësirë” për ribashkim paqësor me Tajvanin, por nuk do të tolerojë aktivitetet separatiste, paralajmëroi të hënën zëdhënësi i qeverisë Chen Binhua.

Zyrtari iu përgjigj komenteve të politikanëve tajvanezë pro-pavarësisë përpara zgjedhjeve presidenciale në ishullin të vetëqeverisur.

Sipas raportimeve të mediave, Lai Ching-te dhe Hsiao Bi-khim, të dy nga Partia Demokratike Progresive në pushtet në Tajvan, kohët e fundit pohuan se ishulli vazhdon të kërcënohet me sulm nga kontinenti.  

Lai, i cili e quan veten një “punëtor për pavarësinë e Tajvanit”, po bën fushatë për postin në zgjedhjet presidenciale të janarit dhe ka zgjedhur Hsiao, një ish të dërguar në SHBA, si kandidatin e tij.  

Chen, i cili është zëdhënës i Zyrës së Këshillit Shtetëror të Kinës për Çështjet e Tajvanit, tha se Pekini nuk do të tregojë butësi ndaj forcave në Tajvan nëse ato promovojnë separatizmin.

Ai përmendi Ligjin kundër shkëputjes së Pekinit të vitit 2005, i cili përsëriti se Kina e sheh Tajvanin si një pjesë të patjetërsueshme të territorit të saj. Legjislacioni lejon që Pekini të përdorë mjete arbitrare, jopaqësore për të arritur bashkimin me ishullin, i cili ka qenë i vetëqeverisur që nga viti 1949 dhe ditët e Luftës Civile Kineze.  

“Dua të theksoj se pavarësia e Tajvanit do të thotë luftë”, tha Chen ndërsa dënoi Lai dhe Hsiao si separatistë.

Ai akuzoi më tej dyshen për shtrembërimin e fakteve dhe minimizimin e rreziqeve të aktiviteteve separatiste për të mashtruar votuesit përpara zgjedhjeve të vitit 2024.

Në një takim me Presidentin amerikan Joe Biden në Kaliforni në fillim të këtij muaji, udhëheqësi kinez Xi Jinping paralajmëroi se Tajvani potencialisht mbetet çështja më e rrezikshme në marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Pekinit.  

Sipas Aktit të Rezistencës së Përmirësuar të Tajvanit 2022, qeveria amerikane është e autorizuar të shpenzojë deri në 2 miliardë dollarë në vit në ndihmë grantesh ushtarake për ishullin nga viti 2023 deri në 2027. Ndërkohë, Tajvani ka më shumë se 14 miliardë dollarë pajisje ushtarake amerikane me porosi.