BOTA, 19 Janar 2023, 09:31

Zbulohet “bunkeri” i bosit italian Matteo Messina Denaro, ja çfarë u gjet

Zbulohet “bunkeri” i bosit italian Matteo Messina Denaro, ja

Një ditë më parë u zbulua një strehë e dytë e fshehjes së Matteo Messina Denaro nga karabinierët dhe Gico e Guardia di Finanza. Dhoma sekrete ishte e fshehur pas një gardërobe të mbuluar me rroba. Nuk kishte një shtrat, nuk kishte asnjë orendi.

Bosi mafioz dyshohet se kishte ndërtuar një lloj bunkeri, një dhomë të blinduar që mund të aksesohej përmes një gardërobe të një shtëpie tjetër në të njëjtën zonë në rrugën Maggiore Toselli 34.

Një bunker në të gjitha aspektet i marrë në një apartament në katin përdhes të një ndërtese në Campobello di Mazara, fshati ku ai ka kaluar të paktën vitin e fundit.

Pronari, 70-vjeçari Errico Risalvato, ishte hetuar dhe më pas liruar në vitin 2001 nga akuza për shoqërim mafioz. Hetuesit mbërritën në strehën e dytë falë analizës së disa të dhënave kadastrale. Në bunkerin, i cili ndodhet rreth 300 metra larg shtëpisë në vicolo San Vito, u gjetën bizhuteri, gjerdan, byzylykë dhe gurë të çmuar me përmasa të konsiderueshme.

Por ende nuk është gjetur asgjë e shkruar. Kishte disa kuti plot me letra që tani po shqyrtohen nga karabinierët e Del Ros, të tjerat bosh. Ndoshta, pasi mësoi për arrestimin e shefit, dikush i zhduku, raportojnë mediat italiane.

Ndërkohë nën hetim për mbështetje të bosit mafioz është edhe një mjek i dytë, onkologu Trapani Filippo Zerilli, i cili kishte kryer testin e ADN-së të nevojshme për trajtimin me kimioterapi të cilit i duhej t’i nënshtrohej kumbari i Castelvetrano.

Pacienti ishte paraqitur te mjeku me dokumentet e Andrea Bonafedes, topografit që dyshohet se i kishte huazuar identitetin dhe që ashtu si Zerilli tani është nën hetim.

Karabinierët kanë kontrolluar zyrën e mjekut për të parë nëse Zerilli kishte dijeni për të dhënat personale të pacientit.

Një tjetër mjek kishte përfunduar gjithashtu në listën e mbështetësve të mundshëm: Alfonso Tumbarello, një mjek i përgjithshëm i Campobello di Mazara, i cili po trajtonte si shefin, alias Andrea Bonafede, ashtu edhe Bonafede-n e vërtetë.