BOTA, 19 Nëntor 2023, 19:31

VIDEO/ Ushtria izraelite zbulon një tunel 55 metra nën spitalin Al-Shifa në Gaza

VIDEO/ Ushtria izraelite zbulon një tunel 55 metra nën spitalin

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit kanë publikuar pamjet e asaj që pretendon se tregon një tunel të Hamasit 10 metra nën kompleksin spitalor al Shifa në Rripin e Gazës. IDF tha se tuneli ishte 55 metra i gjatë dhe përmbante “mekanizma të ndryshëm mbrojtës” dhe një derë rezistente ndaj shpërthimit me një armë zjarri.

“Gjetjet vërtetojnë qartë se ndërtesa në kompleksin e spitalit përdoren nga Hamasi si mbulesë për infrastrukturën dhe aktivitetet terroriste” tha IDF. “Për javë të tëra ne i kemi treguar botës për përdorimin cinik të Hamasit të banorëve të Gazës dhe pacientëve të spitalit Shifa si mburoja njerëzore. Këtu ka më shumë prova.”