BOTA, 11 Shkurt 2024, 09:40

Ushtria ruse sulmon me dronë Kievin, shkatërrojnë sistemet e mbrojtjes ajrore

Ushtria ruse sulmon me dronë Kievin, shkatërrojnë sistemet e

Rusia nisi sulme me dron gjatë natës në Kiev dhe Ukrainën jugore, duke plagosur të paktën një person dhe duke dëmtuar një tubacion gazi dhe shtëpi në Mykolayiv, njofoi ushtria ukrainase.

Forcat Ajrore të Ukrainës thanë në një postim në Telegram se sistemet e saj të mbrojtjes ajrore shkatërruan 40 nga 45 dronët Shahed të lëshuar nga Rusia gjatë natës.

“Alarmi për sulm ajror në kryeqytet zgjati pothuajse dy orë ,” tha Serhii Popko , kreu i administratës ushtarake të Kievit, në Telegram.

Ai shtoi se të gjithë dronët mbi Kiev u rrëzuan gjatë afrimit të tyre. Sipas raportimeve të para, nuk ka pasur të lënduar apo dëme në kryeqytet dhe afër tij. Kërcënimi për valët ajrore mbi Kiev erdhi pak para orës 03:00 të mëngjesit.

Në Mykolife, ndërtesat e banimit dhe një tubacion gazi u dëmtuan nga copëzat e një droni të rrëzuar dhe nga vala goditëse e shpërthimit, sipas komandës ushtarake. Katër dronë u rrëzuan mbi portin e Odesës në Detin e Zi.