BOTA, 17 Janar 2023, 09:40

Ukraina: Rusia mund të bëjë goditjen përfundimtare në përvjetorin e pushtimit

Ukraina: Rusia mund të bëjë goditjen përfundimtare në

Një zyrtar ukrainas ka pohuar se Moska mund të “përpiqet të bëjë një të ashtuquajtur shtytje përfundimtare” në javët e ardhshme.

Oleskiy Danylov, sekretari i Këshillit të Sigurimit të Ukrainës, bëri thirrje për një përshpejtim të furnizimeve me armë në Ukrainë për ta ndihmuar atë të luftojë një ofensivë të mundshme të ripërtërirë nga Rusia.

Ai paralajmëroi se kjo mund të ndodhë në përvjetorin e pushtimit më 24 shkurt ose në mars.

“Ne duhet të përgatitemi për ngjarje të tilla çdo ditë. Dhe ne po përgatitemi… Pyetja e parë dhe e fundit ka të bëjë gjithmonë me armët, ndihmën për të na ndihmuar të mposhtim këtë agresor që pushtoi vendin tonë,” tha zoti Danylov.

Ukraina ka paralajmëruar për javë të tëra se Rusia po planifikon një ofensivë të re në fillim të vitit 2023.

Trupat ruse dhe bjelloruse kanë kryer stërvitje të përbashkëta ushtarake në territorin bjellorus, duke e bërë Ukrainën të forcojë mbrojtjen e saj përgjatë kufirit të saj verior.

Megjithatë, analistët perëndimorë kanë thënë se mbetet e pamundur që ushtarët bjellorusë të hyjnë drejtpërdrejt në luftë dhe se ka më shumë gjasa që Rusia ta përdorë Bjellorusinë si trampolinë për një ofensivë të re.