BOTA, 4 Dhjetor 2023, 14:23

Si e ktheu Irani Detin e Kuq në një zonë lufte?

Si e ktheu Irani Detin e Kuq në një zonë lufte?

Rebelët e armatosur e kanë kthyer korsinë jetike të anijeve në një zonë lufte duke rritur sulmet ndaj anijeve që kalojnë aty.

Rebelët Houthi-t të Jemenit të mbështetur nga Irani kanë shkaktuar kaos në Detin e Kuq duke shpërthyer anije dhe duke patrulluar ujërat me skafë të gatshëm për rrëmbim.

Houthi-t kontrollojnë Jemenin dhe bregun e tij perëndimor përgjatë Detit të Kuq – dhe Irani kuptohet se armatos në mënyrë aktive grupin, shkruan The Sun.

Ata u zotuan të synojnë të gjitha anijet në pronësi të Izraelit ose që mbajnë flamurin e vendit në Detin e Kuq pas masakrës së tmerrshme të Hamasit të 7 tetorit.

Grupi e deklaroi veten pjesë të “boshtit të rezistencës” krahas aleatëve dhe përfaqësuesve të Iranit dhe janë mbledhur pas palestinezëve që kur Hamasi sulmoi Izraelin.

Në tetor, zëdhënësi ushtarak Houthi, Yahya Saree, tha në një deklaratë televizive se grupi kishte lëshuar një “numër të madh” raketash balistike dhe dronësh drejt Izraelit. Saree këmbënguli se do të kishte më shumë sulme të tilla “për të ndihmuar palestinezët në fitore”. Dhe që nga masakra e 7 tetorit gati dy muaj më parë, ka pasur një rritje të numrit të incidenteve në hyrje.

Houthi-t kanë lëshuar një seri dronësh dhe raketash drejt Izraelit në javët e fundit, si dhe kanë shpërthyer anije dhe kanë kapur një anije mallrash në muajin e fundit.

Zyrtarët e transportit detar kanë paralajmëruar se anijet tregtare përballen me rreziqe në rritje, ndërsa rreziku i rrëmbimit dhe shpërthimet e raketave po afrohet.

Analistët sugjerojnë se Houthi-t shpresojnë të mbështesin mbështetjen e pakësuar popullore pas viteve të luftës civile në Jemen midis saj dhe forcave të mbështetura nga Arabia Saudite.

Udhëheqësi i Houthi-ve, Abdulmalik al-Houthi kërcënoi se do të konfiskonte transportin detar muajin e kaluar.

Ai tha: “Sytë tanë janë të hapur për të monitoruar dhe kërkuar vazhdimisht çdo anije izraelite në Detin e Kuq”.

Por, përfshirja ‘Houthi’ ngjall frikën se lufta në Gaza mund të përhapet në Lindjen e Mesme e më gjerë.

Në nëntor, Houthi-t kapën një anije transporti automjetesh të lidhur me Izraelin, Galaxy Leader, në Detin e Kuq në Jemen. Rebelët ende e mbajnë anijen pranë qytetit port të Hodeida.

Ndërkohë, raketat ranë pranë një luftanijeje amerikane javën e kaluar pasi ajo ndihmoi një anije të lidhur me Izraelin që ishte kapur për pak kohë nga persona të armatosur.

Në sulmin më të fundit të së dielës, marina amerikane u detyrua të shkonte në shpëtimin e tre anijeve që kishin rënë në pritë në Detin e Kuq.

Një anije tregtare britanike ishte në mesin e treshes Houthi, të cilët gjuajtën raketa balistike dhe kjo u pa si një përshkallëzim i madh i sulmeve detare në ujërat e Lindjes së Mesme. Ndërsa anijet shpërthyen, një luftanije amerikane rrëzoi tre drone në vetëmbrojtje.

“Raketa ra pranë anijes”, tha SHBA. Menjëherë pas kësaj, Carney rrëzoi një dron në drejtim të saj, megjithëse nuk është e qartë nëse ai ishte objektivi, tha Komanda Qendrore. Rreth 30 minuta më vonë, Unity Explorer u godit nga një raketë. Ndërsa iu përgjigj thirrjes së tij të ankthit, Carney rrëzoi një tjetër dron në hyrje. Komanda Qendrore tha se Unity Explorer pësoi dëmtime të vogla nga raketa.

Dy anije të tjera tregtare, transportuesit me flamur panamez Numër 9 dhe Sophie II, u goditën të dyja nga raketa. Numri 9 raportoi disa dëme, por jo viktima, dhe Sophie II nuk raportoi dëme të konsiderueshme, sipas Komandës Qendrore. Ndërsa lundronte për të ndihmuar Sophie II, Carney rrëzoi një dron tjetër që po shkonte në drejtim të tij. Megjithatë, dronët nuk bënë asnjë dëm.

SHBA-ja tani kërcënoi të marrë në konsideratë “të gjitha lëvizjet e duhura” – duke thirrur në mënyrë specifike Iranin pasi tensionet kanë qenë të larta për vite me radhë lidhur me avancimin e shpejtë të programit bërthamor të Teheranit.

Komanda Qendrore e Ushtrisë Amerikane tha në një deklaratë:

“Këto sulme përfaqësojnë një kërcënim të drejtpërdrejtë për tregtinë ndërkombëtare dhe sigurinë detare. Ata kanë rrezikuar jetën e ekuipazheve ndërkombëtare që përfaqësojnë shumë vende në mbarë botën. Ne gjithashtu kemi çdo arsye për të besuar se këto sulme, ndërsa janë nisur nga Houthi-t në Jemen dhe janë mundësuar plotësisht nga Irani.Shtetet e Bashkuara do të marrin në konsideratë të gjitha përgjigjet e duhura në koordinim të plotë me aleatët dhe partnerët e saj ndërkombëtarë.”

Gjenerali Yahya Saree mori përgjegjësinë për dy nga sulmet e së dielës, duke thënë se anija e parë u godit nga një raketë dhe e dyta nga një dron ndërsa ishte në ngushticën Bab el-Mandeb, që lidh Detin e Kuq me Gjirin e Adenit.

Saree tha: “Forcat e armatosura të Jemenit vazhdojnë të pengojnë anijet izraelite të lundrojnë në Detin e Kuq derisa të ndalojë agresioni izraelit kundër vëllezërve tanë të palëkundur në Rripin e Gazës. Forcat e armatosura të Jemenit ritheksuan paralajmërimin e tyre për të gjitha anijet izraelite ose ato të lidhura me izraelitët se ata do të bëhen një objektiv legjitim nëse shkelin atë që thuhet në këtë deklaratë.”

Irani ende nuk i ka adresuar drejtpërdrejt sulmet. Megjithatë, Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amirabdollahian kërcënoi “se nëse situata aktuale vazhdon, rajoni do të hyjë në një fazë të re” lidhur me luftën Izrael-Hamas.

Amirabdollahian tha: “Të gjitha palët që janë pas ndezjes së një lufte janë paralajmëruar, para se të jetë tepër vonë të ndalojnë vrasjen e grave dhe fëmijëve, nga të cilat ka filluar një raund i ri”.

Shtetet e Bashkuara nuk kanë thënë se anijet e saj të marinës ishin në shënjestër, por ka thënë se dronët e Houthi janë drejtuar drejt anijeve dhe janë rrëzuar në vetëmbrojtje.

Uashingtoni deri më tani ka refuzuar t’i përgjigjet drejtpërdrejt sulmeve, ashtu si Izraeli, ushtria e të cilit vazhdon të përpiqet t’i përshkruajë anijet se nuk kanë lidhje me vendin e tyre

Transporti global ishte gjithnjë e më shumë në shënjestër pasi lufta Izrael-Hamas kërcënon të shndërrohet në një konflikt më të gjerë rajonal edhe pse një armëpushim ndaloi për pak kohë luftimet dhe Hamasi shkëmbeu pengjet me të burgosurit palestinezë të mbajtur nga Izraeli.

Megjithatë, rënia e armëpushimit dhe rifillimi i sulmeve ajrore ndëshkuese izraelite në Gaza dhe një ofensivë tokësore atje kishin rritur rrezikun e më shumë sulmeve nga deti.

Huthët nuk kishin shënjestruar drejtpërdrejt amerikanët për disa kohë, duke rritur më tej aksionet në konfliktin në rritje detar.

Në vitin 2016, SHBA lëshoi ​​raketa lundrimi Tomahawk që shkatërruan tre vende të radarëve bregdetarë në territorin e kontrolluar nga Houthi për t’u hakmarrë për raketat që u lëshuan në anijet e marinës amerikane në atë kohë.