AKTUALITET, 17 Nëntor 2023, 23:15

Shqiptarja Mira Murati emërohet CEO e kompanisë OpenAI

Shqiptarja Mira Murati emërohet CEO e kompanisë OpenAI

CEO i OpenAI Sam Altman është larguar nga drejtimi i kompanisë, pas një vendimi të bordit.

Altman do të zëvendësohet nga Mira Murati, aktualisht shefe e teknologjisë e OpenAI, e cila do të shërbejë si shef ekzekutiv i përkohshëm derisa të emërohet një zëvendësues i përhershëm.⁠

Dalja e Altman nga kompania që ai bashkëthemeloi dhe drejtoi shkaktoi valë tronditëse në Silicon Valley të premten. 38-vjeçari është bërë fytyra publike e bumit të inteligjencës artificiale gjeneruese, pas lançimit të chatbotit jashtëzakonisht të popullarizuar të OpenAI, ChatGPT një vit më parë.

Ai ka qenë ekzekutivi më i spikatur në sektorin me rritje të shpejtë dhe ambasadori de facto për Silicon Valley në përpjekjet e tij për të bindur qeveritë në mbarë botën se ndjekja e AI shumë të sofistikuar mund të menaxhohej në mënyrë të sigurt.

OpenAI ka tërhequr miliarda dollarë investime nga partnerët strategjikë - më së shumti Microsoft - dhe kapitalistët kryesorë të sipërmarrjes. Kompania ka eksploruar një shitje të aksioneve të punonjësve me një vlerësim prej 86 miliardë dollarësh.

Në ditën e inaugurimit të zhvilluesve të kompanisë në fillim të nëntorit, Altman pati një ton triumfues teksa hapi një dyqan për aplikacione duke përdorur AI dhe njoftoi se produkti i saj kryesor ChatGPT kishte arritur 100 milionë përdorues.

Aksionet e Microsoft ranë rreth 2 për qind pas njoftimit të largimit të Altman.

Greg Brockman, një nga bashkëthemeluesit e Altman, gjithashtu do të tërhiqej nga roli i tij si kryetar i bordit,  tha OpenAI. Ai do të qëndrojë në kompani, duke i raportuar shefit ekzekutiv.

Në një deklaratë të premten, bordi i drejtorëve të OpenAI tha se ishte mirënjohës për kontributet e Altman në rritjen e kompanisë, por shtoi "ne besojmë se lidershipi i ri është i nevojshëm ndërsa ecim përpara".

Bordi i drejtorëve të OpenAI përfshin shkencëtarin kryesor të grupit Ilya Sutskever;  Shefi ekzekutiv i Quora, Adam D'Angelo;  sipërmarrësja e teknologjisë Tasha McCauley; dhe Helen Toner nga Qendra Georgetoën për Sigurinë dhe Teknologjinë në zhvillim.

Murati lindi në vitin 1986 në Shqipëri.  Ajo vazhdoi studimet për informatikë në Universitetin e Tiranës, ku u diplomua me rezultate të shkëlqyera.  Pas përfundimit të studimeve universitare, ajo u zhvendos në Shtetet e Bashkuara për të ndjekur një diplomë Master në Shkenca Kompjuterike në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts (MIT) . Ajo u transferua në Victoria, British Columbia në moshën 16-vjeçare për të ndjekur Pearson United World College.

Murati ishte praktikante në Goldman Sachs në vitin 2011, më pas u punësua në Zodiac Aerospace nga 2012 deri në 2013, kaloi tre vjet në Tesla, përpara se t'i bashkohej Leap Motion dhe më pas iu bashkua OpenAI 2018, duke u bërë më vonë zyrtari kryesor i teknologjisë, duke mbikëqyrur ChatGPT. Ajo është një avokate për rregullimin e inteligjencës artificiale.