BOTA, 23 Nëntor 2022, 17:13

SHBA/ Gjashtë të vrarë gjatë një sulmi me armë në një supermarket

SHBA/ Gjashtë të vrarë gjatë një sulmi me armë

Gjashtë persona u vranë dhe katër të tjerë u plagosën në një sulm me armë në një supermarket në Virxhinia të martën mbrëma, tha policia, në vrasjen e dytë masive të profilit të lartë në SHBA në pak ditë. Edhe sulmuesi ka mbetur i vdekur. Policia tha se i dyshuari ishte një punonjës dyqani.

Shefi i policisë së Chesapeake, Mark Solesky, u tha gazetarëve të mërkurën se personi i armatosur vrau veten. Nuk kishte asnjë motiv të qartë për të shtënat, tha Solesky. Shtëpia e të armatosurit u kontrollua, por Solesky nuk dha emrin e tij, sepse familja e tij nuk ishte njoftuar.

Solesky tha se sulmuesi përdori një pistoletë. Ai nuk mundi të konfirmonte nëse viktimat ishin të gjithë punonjës.

Një dëshmitar, megjithatë, tha për ABC News se personi i armatosur ishte një menaxher që hapi zjarr ndaj kolegëve të punësuar të mbledhur në dhomën e pushimit.

Briana Tyler, një punonjëse e Walmart, tha se punëtorët ishin mbledhur si pjesë e rutinës së tyre të rregullt, përpara turneve të tyre.

“Unë ngrita sytë dhe menaxheri im sapo hapi derën hapi zjarr,” tha ajo, duke shtuar se “shumë njerëz” ranë në dysheme.

“Ai nuk tha asnjë fjalë, ai nuk tha asgjë fare,” tha ajo.

Dyqani në Chesapeake ka të ngjarë të mbyllet për disa ditë ndërsa hetimet vazhdonin, tha një zëdhënës i policisë, Leo Kosinski, në orët e para të së mërkurën.

”Nuk do të pushoj derisa të gjejmë zgjidhjet për t’i dhënë fund kësaj epidemie të dhunës me armë në vendin tonë që ka marrë kaq shumë jetë”, theksoi ai.

Të shtënat në Virxhinia vijnë tre ditë pasi një person hapi zjarr në një klub nate homoseksualësh në Kolorado duke vrarë pesë persona dhe duke plagosur 17.