BOTA, 26 Janar 2023, 10:05

Rusia vijon sulmet me raketa, alarm ajror dhe në Kiev, rrëzohen 15 dronë gjatë natës

Rusia vijon sulmet me raketa, alarm ajror dhe në Kiev, rrëzohen 15

Lufta në Ukrainë arrin ditën e 337-të. Alarmi kundërajror ra mëngjesin e së enjtes në të gjithë vendin, duke përfshirë kryeqytetin Kiev, ku 15 dronë tashmë ishin rrëzuar gjatë natës.

Ushtria e Moskës më pas filloi një sulm të ri raketor. Ndërkohë, Presidenti Zelensky ka marrë dhjetëra tanke perëndimore për të forcuar pozicionin e tij në terren, edhe nëse do të duhen muaj për t’i pasur ato në dispozicion.

Zbulimi zyrtar i Scholz-it për dërgimin e 14 “Leopard 2″ dhe miratimi për vendet e tjera për të furnizuar me tanke të prodhimit gjerman: do të jenë gjithsej 80. Disa orë më vonë, Uashingtoni njoftoi furnizimin me 31 tanke Abrams. Moska e ka dënuar lëvizjen perëndimore: tanket do të digjen në të njëjtën mënyrë si tanket e tjera”.

Kiev: 15 raketa ruse të rrëzuara në kryeqytet

Forcat ruse lëshuan 15 raketa kundër Kievit mëngjesin e sotëm, të gjitha u rrëzuan nga forcat e mbrojtjes ajrore ukrainase, njoftoi kreu i administratës ushtarake të kryeqytetit, Serhiy Popka, siç raportojnë mediat ukrainase.

Rusia lëshoi ​​sot “më shumë se 30 raketa” kundër Ukrainës, njoftoi qeveria e Kievit.

Mbrojtja ajrore e Ukrainës ka rrëzuar rreth 15 drone Shahed të prodhuar nga Irani që fluturonin mbi hapësirën ajrore të Kievit gjatë natës. Kjo është raportuar nga “Kyiv Independent” duke cituar administratën ushtarake të kryeqytetit ukrainas. Sipas informacioneve paraprake, nuk ka dëme apo viktima. Megjithatë, një alarm i ri sulmi ajror ra të enjten në mëngjes në pjesën më të madhe të Ukrainës, përfshirë kryeqytetin. Sipas guvernatorit të rajonit të Odessa, Maksym Marchenko, Rusia po përgatitet të nisë një sulm masiv raketor kundër vendit duke përdorur avionë dhe anije.

Guvernatori i rajonit të Mykolaivit shpalli fillimin e alarmit për sulme të mundshme në Telegram: “Alarmi nga ajri! Në të gjithë zonën!!”, ka shkruar ai, duke paralajmëruar banorët.

Këshilltari i Mbrojtjes: Kievi synon të ketë gjuajtës-bombardues F-16

Sipas këshilltarit të Sekretarit të Mbrojtjes të Ukrainës, Yuriy Sak, Ukraina synon të sigurojë furnizimin me avionë luftarakë-bombardues F-16 nga vendet perëndimore, pasi të kapërcejë rezistencën e tyre dhe të ketë marrë dërgesën e tankeve nga Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara. Duke folur për të përditshmen “The Hill”, zyrtari tha se ishte optimist se Kievi mund t’i shtynte Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj në një angazhim edhe më të madh në konflikt, duke marrë avionë luftarakë modernë siç kërkohej që nga fillimi i pushtimit të Rusisë në Ukrainën lindore shkurtin e kaluar.

Burime ushtarake ukrainase thanë gjithashtu se Rusia është “në epërsi numerike” dhe po “intensifikon” betejën në Donetsk.