BOTA, 12 Shkurt 2024, 11:11

Rebelët Houthi sulmojnë me raketa anijen greke në Detin e Kuq

Rebelët Houthi sulmojnë me raketa anijen greke në Detin e Kuq

Një anije mallrash, e cila është në pronësi të Greqisë dhe mban flamurin e Ishujve Marshall, raportoi se ishte sulmuar me raketa brenda 20 minutave në brigjet e Jemenit.

Raketat ranë në det, dhe ekuipazhi është shëndoshë e mirë”, tha kompania Ambrey për incidentin në Detin e Kuq, ndërsa pas ngjarjes fshihen rebelët Houthi të Jemenit.

Rebelët Houthi të Jemenit morën përgjegjësinë për sulmin, për të cilën ata konfirmuan gjithashtu se ishte anija e mallrave Star Iris.

Zëdhënësi i lëvizjes pro-iraniane në Jemen, Yahya Sharia, tha në rrjetin e kontrolluar nga Houthi në vendin arab, Al Masirah, se forcat detare të rebelëve jemenas shënjestruan anijen Star Iris, madje duke pretenduar se sulmet kundër saj. ishin të sakta.

Anija besohet të jetë shënjestruar nga Houthi për shkak të flamurit të Ishujve Marshall që mban (shteti tashmë i pavarur ishte nën juridiksionin e Shteteve të Bashkuara deri në vitin 1979, dhe që atëherë marrëdhëniet e tij me SHBA-në mbeten të ngushta, dhe gjithashtu ka një bazë ushtarake amerikane).