BOTA, 22 Janar 2023, 14:03

Pse protestuesit në Madrid po e quajnë kryeministrin spanjoll “tradhtar”

Pse protestuesit në Madrid po e quajnë kryeministrin spanjoll

Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në qendër të Madridit të shtunën për të mbajtur një protestë ndaj qeverisë së qendrës së majtë të Pedro Sánchez.

Demonstrata u mbështet nga partia e ekstremit të djathtë Vox. Konservatorët kryesorë të opozitës së qendrës së djathtë, Partido Popular, gjithashtu morën pjesë, si dhe disa grupe më të vogla libertariane.

Duke iu drejtuar protestuesve, udhëheqësi i Vox Santiago Abascal tha se ai ishte atje për të mbështetur një mobilizim “kundër qeverisë më të keqe në histori”.

Protestuesit valëvitën flamurin spanjoll dhe e quajtën Sánchez-in tradhtar.

Ndër çështje të tjera, e djathta është e zemëruar me vendimin e qeverisë për të shfuqizuar krimin e rebelimit, nga i cili nëntë liderë separatistë u dënuan për rolin e tyre në përpjekjen e dështuar të pavarësisë së Katalonjës në 2017.

Ai u zëvendësua me një vepër penale që parashikonte një dënim më të ulët burg.

Qeveria argumentoi se rebelimi ishte një vepër e vjetëruar që duhej zëvendësuar me një të përafruar më mirë me normat evropiane.