BOTA, 24 Nëntor 2022, 13:01

Protestat/ OKB: 14,000 qytetarë janë arrestuar dhe mbi 400 janë vrarë në Iran

Protestat/ OKB: 14,000 qytetarë janë arrestuar dhe mbi 400 janë

Më shumë se 14,000 qytetarë në Iran janë arrestuar kundër protestave të zhvilluara kundër regjimit. OKB ka paralajmëruar se përdorimi i dhunës ndaj përdoruesve duhet të ndalet.

Ndërkohë këto janë demonstratat më të mëdha të mbajtura në historinë e vendit. Revoltimi i qytetarëve erdhi pas vdekjes së 22-vjeçares kurde Mahsa Amini e cila vdiq më 16 shtator në paraburgim në Teheran pasi u arrestua nga policia.

Gjatë dy muajsh protestash në Iran, 416 persona kanë humbur jetën, duke përfshirë 51 fëmijë , sipas organizatës joqeveritare të Iranit për të Drejtat e Njeriut (IHR) me bazë në Norvegji.

Kjo valë protestash është e paprecedentë në shtrirjen dhe natyrën e saj, që nga Revolucioni Islamik i vitit 1979.