BOTA, 29 Nëntor 2023, 10:51

Presidenti amerikan: Hamasi i frikësohet paqes mes izraelitëve dhe palestinezëve

Presidenti amerikan: Hamasi i frikësohet paqes mes izraelitëve dhe

Joe Biden ka thënë se vazhdimi i konfliktit në Gaza “do t’i japë Hamasit atë që ata kërkojnë”.

Presidenti amerikan tha se Hamasi filloi më 7 tetor sepse i frikësohej “asgjë më shumë faktit se izraelitët dhe palestinezët do të jetojnë krah për krah në paqe”.

“Të vazhdosh rrugën e terrorit, dhunës, vrasjeve dhe luftës do të thotë t’i japësh Hamasit atë që ata kërkojnë”, tha ai në X.

Deklarata e tij shkaktoi konfuzion, duke ngritur pikëpyetje nëse Biden po sinjalizonte një zbutje të qëndrimit të SHBA-së ndaj konfliktit. Biden ka kundërshtuar më parë një armëpushim, duke thënë se ai nuk do të sillte paqe mes Izraelit dhe Hamasit.

“Për sa kohë që Hamasi i përmbahet ideologjisë së tij të shkatërrimit, një armëpushim nuk është paqe”, shkroi ai në një artikull të opinionit të Washington Post në fillim të këtij muaji.

Por një zyrtar i lartë nga administrata e Biden tha për Jewish Insider se postimi i tij në Twitter “nuk ishte një ndryshim në politikë”, duke shtuar se ai erdhi nga një fjalim më i gjatë që ai mbajti javën e kaluar.

Ai donte të thoshte se nuk mund të humbasin shpresën për paqen, pasi është tepër e rëndësishme të hedhim hapat dhe të krijojmë kushtet për një paqe të qëndrueshme dhe që përfshin një zgjidhje me dy shtete", tha zyrtari.