BOTA, 21 Janar 2023, 21:41

Orteku masiv vret 28 persona në Tibet, dëbora bllokon dhjetëra njerëz brenda automjeteve

Orteku masiv vret 28 persona në Tibet, dëbora bllokon dhjetëra

Numri i të vdekurve nga një ortek tragjik në Tibet ka arritur në 28, pasi shumë automjete u varrosën poshtë dëborës në një pjesë të rrugës që lidhet me një tunel.

Pesëdhjetë e tre persona u shpëtuan pas ortekut në një pjesë të rrugës midis fshatit Pai në qarkun Mainling dhe tunelit Doxong La në qarkun Medog më 17 janar.

Media shtetërore kineze raportoi vonë të premten se punonjësit e shpëtimit kishin gërmuar me dorë kur zbuluan tetë trupa të tjerë. Të martën, orteku goditi një tunel rrugor dhe autostrade, duke lidhur qytetin e Nyingchi në jugperëndim të Tibetit me qarkun Medog, duke lënë njerëzit të bllokuar në automjetet e tyre ndërsa bora përfshiu daljen e tunelit.

Nga pesëdhjetë e tre të mbijetuarit e gjetur, pesë prej tyre u plagosën rëndë, njoftoi Global Times, duke cituar një zyrtar të qeverisë lokale.