BOTA, 23 Nëntor 2022, 19:14

Nuk kishte dijeni mbi ligjin për dronët, shtetasi rus në Norvegji përfundon në pranga

Nuk kishte dijeni mbi ligjin për dronët, shtetasi rus në Norvegji

Një shtetas rus është dënuar me 90 ditë burg pasi ka ngritur në ajër një dron në mënyrë të paligjshme në Norvegjinë jugore, ndërsa i dyshuari 34-vjeçar raportohet se u shpall fajtor për shkeljen e rregullit për ndalimin e dronëve që nga nisja e pushtimit rus në Ukrainë.

I riu rus deklaroi se kishte ngritur dronin e tij për të fotografuar peizazhet dhe natyrën disa herë gjatë muajit tetor, por tha se nuk ishte në dijeni të rregullit të ndalimit të pajisjeve fluturuese.

Gjykata e Bergen mësoi se 34-vjeçari ishte arratisur nga Rusia dhe ishte menaxher i një agjencie të vogël udhëtimesh, ndërsa ndaj tij nuk rëndojnë akuza për spiunazh.

Disa qytetarë rusë janë arrestuar kohët e fundit për fluturimin e dronëve ose fotografimin e vendeve të ndjeshme në Norvegji, si platformat e naftës dhe gazit në det të hapur, teksa vende të tjera të NATO-s kanë qenë gjithashtu në gatishmëri të lartë për avionë misterioz pa pilot në mes të luftës në Ukrainë.