BOTA, 18 Nëntor 2022, 21:31

“Nuk i kemi bërë presion presidentit”, SHBA sqaron: Zelensky i vetmi që do të vendosë për t'u ulur në tryezë me Putinin

“Nuk i kemi bërë presion presidentit”, SHBA sqaron:

Shtëpia e Bardhë ka thënë sërish se vetëm presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është në gjendje të miratojë fillimin e negociatave midis Ukrainës dhe Rusisë, ndërsa hedh poshtë çdo ide të presionit amerikan ndaj Kievit.

“Ne të gjithë pajtohemi se një zgjidhje diplomatike e negociuar është rezultati më i mirë i mundshëm , përveç një vendimi të [presidentit rus Vladimir] Putin për të tërhequr trupat e tij” nga Ukraina, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby.

“Ne kemi deklaruar gjithashtu se i takon presidentit Zelensky të thotë nëse dhe kur do të jetë i gatshëm për negociata dhe çfarë forme do të marrin ato negociata. Dhe askush në Shtetet e Bashkuara nuk po i bën presion, me këmbëngulje për ta sjellë atë në tryezën e negociatave ”, tha ai, veçanërisht pas sulmeve masive ruse kundër infrastrukturës civile të Ukrainës.

Zyrtari u pyet në lidhje me deklaratat e shefit të shtabit të forcave të armatosura amerikane, gjeneral Mark Milley , i cili ka treguar vazhdimisht kohët e fundit se mund të ketë një mundësi për të filluar bisedimet për një zgjidhje politike të konfliktit.

Mediat amerikane kanë raportuar së fundmi se disa zyrtarë të rangut të lartë kanë filluar të inkurajojnë Ukrainën të marrë në konsideratë negociatat, të cilat Presidenti Zelensky e ka mohuar deri më tani.

SHBA ka qenë donatori më i madh i ndihmës ushtarake për Kievin që nga fillimi i konfliktit më 24 shkurt.

Në G20 të martën, ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov i quajti kushtet e Ukrainës për hapjen e bisedimeve për t’i dhënë fund luftës “joreale”.

Ukraina kërkon tërheqjen e trupave ruse nga territori i saj dhe rivendosjen e integritetit të saj territorial, ndërsa Moska kërkoi aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës në fund të shtatorit, përveç gadishullit të Krimesë që aneksoi në 2014./abcnews.al/