BOTA, 26 Nëntor 2022, 11:01

Në listë disa nga biznesmenët më të pasur në botë, ja 10 miliarderët që humbën më shumë para në 2022-shin!

Në listë disa nga biznesmenët më të pasur në

Rritja e inflacionit  kombinuar me recesionin ekonomik të muajve të fundit kanë shkaktuar ulje- ngritje në tregje dhe në shumë sektorë të ekonomisë.

Rëniet më të mëdha, në fakt, ndodhën në kompanitë e teknologjisë. Që nga fillimi i vitit, për shembull, aksionet e Netflix kanë rënë më shumë se 60%.

Po kështu, edhe aksionet e Meta ranë me rreth 58%. Kjo do të thotë se pasuria e disa prej sipërmarrësve më të pasur në botë, si Bill Gates, Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault dhe natyrisht, Mark Zuckerberg, ka pësuar rënie të dukshme.

Sipas therichest, këta janë 10 të famshmit që humbën miliarda këtë vit:

Bill Gates

Shumica e sipërmarrësve në këtë listë kanë humbur shuma të mëdha parash ose për shkak të keqpërdorimeve ose për shkak të pasigurisë financiare globale që mbizotëron muajt e fundit. Bill Gates , megjithatë, nuk i përket kësaj kategorie.

Arsyeja pse pasuria e Bill Gates është zvogëluar gjatë vitit është sepse ai ka vendosur të japë shuma të mëdha parash për donacione dhe bamirësi. Në përgjithësi, pasuria e tij ka rënë me rreth 27.3 miliardë dollarë këtë vit.

Françoise Bettencourt Meyers

Mbesa e themeluesit të L’Oréal , Francoise Bettencourt Meyers, e cila është CEO e kompanisë së famshme, humbi 30.7 miliardë dollarë nga 33% e pronësisë së saj në kompani. Kjo është për shkak të rënies masive të aksioneve të L’Oréal në bursë në tetor.

Mackenzie Scott

Rënia e madhe e pasurisë së saj nuk është për shkak të rënies së tregut të aksioneve, por për shkak të bamirësisë.

Scott mori 25% të Amazon pas divorcit të saj nga themeluesi i kompanisë, Jeff Bezos, ekuivalente me rreth 4% të kompanisë.

Humbja e ish-bashkëshortes së themeluesit të Amazon vlerësohet të jetë rreth 31.7 miliardë dollarë.

Forbes raporton se në vitin 2019, ajo u angazhua të jepte gjysmën e pasurisë së saj gjatë jetës së saj duke nënshkruar Giving Pledge.

Sergey Brin

Sergey Brin është një nga bashkëthemeluesit dhe anëtarët e bordit të Google. Këtë vit, 2022, humbi 38.1 miliardë dollarë pasi Alphabet, kompania mëmë e Google, humbi parashikimet e fitimit në tremujorin e shtatorit për shkak të dështimit të divizionit të saj të reklamave dixhitale për të përmbushur objektivat.

Bernard Arnault

Biznesmeni Bernard Arnault i LVMH humbi 38.2 miliardë dollarë këtë vit. Vetëm në shtator, konglomerati francez humbi rreth 4.06 miliardë dollarë për shkak të rritjes së çmimeve dhe inflacionit të normave të interesit.

Megjithatë, Reuters raportoi se shitjet e LVMH u përmirësuan në krahasim me një vit më parë, pjesërisht për shkak të fuqisë blerëse në rritje të konsumatorëve amerikanë.

Larry Page

Bashkëthemeluesi i Google, Larry Page ka humbur gjithsej 39.2 miliardë dollarë këtë vit.

Jeff Bezos

Në fillim të pandemisë, CEO i Amazon Jeff Bezos u bë një nga njerëzit më të pasur në botë. Por këtë vit, vlera e Amazon ka rënë. Si rezultat, Jeff Bezos humbi 65.7 miliardë dollarë këtë vit.

Elon Musk

Musk është në vendin e tretë në listë. Vlera e kompanisë së tij, Tesla, ka rënë me rreth 43% vetëm këtë vit për shkak të pasigurisë ekonomike. Humbja e madhe ishte gjithashtu rezultat i blerjes së Tëitter nga Musk prej 44 miliardë dollarësh. Ndërsa tregu i aksioneve vazhdon të rrëshqasë, rënia e çmimit të aksioneve të Tesla-s i ka kushtuar Musk të paktën 66.4 miliardë dollarë.

Changpeng Chao

Changpeng Chao është krijuesi i Binance i cili u ndikua drejtpërdrejt nga rënia e tregut të kriptove në 2022. Ai kishte një vlerë totale prej 96 miliardë dollarë dhe tani ai ka humbur 72.6 miliardë dollarë.

Mark Zuckerberg

Për herë të parë që nga viti 2015, CEO dhe themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg është jashtë dhjetë sipërmarrësve më të pasur.

Ai është në fakt miliarderi që humbi më shumë miliarda këtë vit. Forbes raporton se çmimi i aksioneve të Metës ka rënë 57%, duke i kushtuar Zuckerberg 87.3 miliardë dollarë.