BOTA, 18 Nëntor 2023, 19:52

“Mospërputhje diplomatike”... qeni i presidentes moldave kafshon presidentin austriak, pamjet bëjnë xhiron e rrjeteve sociale

“Mospërputhje diplomatike”...  qeni i presidentes moldave

Qeni i presidentes moldave Maja Sandu kafshoi presidentin austriak Alexander Van der Bellen në dorë, gjatë vizitës së këtij të fundit në Moldavi.

Pamjet e këtij incidenti bënë xhiron në internet derisa presidentja moldave kërkoi falje në anglisht dhe shpjegoi se qeni kishte frikë nga një numër i madh njerëzish aty pranë.

Presidenti austriak iu afrua qenit dhe kështu duke e përkëdhelur, qeni reagoi duke i kafshuar dorën. Van der Bellen u shfaq me dorën e fashuar në takimin e tij të radhës, me kryetarin e parlamentit të Moldavisë.

Zyra e tij ka dalë me një deklaratë për të treguar gjendjen e tij shëndetësore.

“Ishte një plagë e vogël që u trajtua me fashë”, duke shtuar se presidenti austriak “është mirë”.