BOTA, 15 Prill 2024, 09:29

Macron thirrje Izraelit: Izoloni Iranin që të mos përshkallëzohet konflikti

Macron thirrje Izraelit: Izoloni Iranin që të mos

Presidenti Emmanuel Macron tha të hënën se Franca “do të bëjë gjithçka që është e mundur” për të shmangur një “përvëlim” në Lindjen e Mesme, duke i kërkuar Izraelit të synojë të izolojë Iranin në vend që të përshkallëzojë konfliktin.

Duke vënë në dukje se situata në rajon ishte “shumë e paqëndrueshme”, Macron tha se përgjigja e Iranit gjatë fundjavës ndaj sulmit vdekjeprurës të 1 prillit në konsullatën e tij në Damask, Siri, ishte “joproporcionale”.

Teherani thotë se ka ushtruar “të drejtën e tij për vetëmbrojtje” në sulmin e tij ndaj Izraelit.

Izraeli dhe Irani akuzuan njëri-tjetrin të dielën në Kombet e Bashkuara si kërcënimi kryesor për paqen në Lindjen e Mesme, secili duke i bërë thirrje Këshillit të Sigurimit të vendosë sanksione ndaj armikut të tyre të betuar.

“Maska është hequr. Irani, sponsori numër një global i terrorit, ka ekspozuar fytyrën e tij të vërtetë si destabilizues i rajonit dhe botës,” tha ambasadori i Izraelit në OKB Gilad Erdan në një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të thirrur pas sulmit të paprecedentë të Teheranit mbi Izraelin.

Duke iu drejtuar takimit urgjent, ambasadori i Iranit në OKB, Amir Saeid Iravani këmbënguli se republika islamike po ushtronte “të drejtën e saj të natyrshme për vetëmbrojtje”.