BOTA, 21 Nëntor 2022, 14:09

Lufta/ Zelensky: Mund të mbetemi pa drita dhe ujë por jo pa liri

Lufta/ Zelensky: Mund të mbetemi pa drita dhe ujë por jo pa liri

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shënoi sot Ditën e Dinjitetit dhe Lirisë duke iu referuar sakrificave të bëra nga populli ukrainas pas pushtimit rus dhe duke thënë se vendi i tij do të durojë dhe do të fitojë.

Në një fjalim drejtuar kombit, Zelensky vlerësoi kontributet e ukrainasve – nga ushtarët, zjarrfikësit dhe mjekët ndihmës e deri te mësuesit që japin mësim online, fshatarët që po gatuajnë për ushtarët, rrobaqepësit që po qepin uniforma dhe fermerët që po kultivojnë arat e tyre pavarësisht rreziqeve.

Ai vlerësoi qëndrimin e tyre të guximshëm pavarësisht nga sulmet e shpeshta me raketa, shkatërrimet në shkallë të gjerë, mungesat dhe ndërprerjet e vazhdueshme të energjisë elektrike me fillimin e dimrit, nëntë muaj pas pushtimit rus.

“Mund të mbetemi pa para, pa gaz, pa ujë të ngrohtë, pa dritë. Por jo pa liri, “tha Zelensky.

Dita e Dinjitetit dhe Lirisë përkujton protestat pro-europiane të viteve 2013/2014, të njohura si Revolucioni i Sheshit Maidan dhe Revolucioni Portokalli i vitit 2004. Në të dyja rastet, lidershipi i vendit u rrëzua.

Duke theksuar guximin e ukrainasve, videoja e Zelensky përfshinte pjesë nga mesazhi që ai dha një vit më parë, kur ishte i veshur me kostum dhe kravatë.

Këtë vit, ai veshi uniformën e tij ushtarake.

“Çfarë ka ndryshuar që atëherë (një vit më parë)? Shumë. Toka jonë është e mbushur plot me mina. Në qytetet dhe fshatrat tona ka barrikada dhe barriera mbrojtëse antitank. Ndoshta është errësirë ​​në rrugët tona. Ndoshta është ftohtë në shtëpitë tona”, tha Zelensky.

“Ka shumë ndryshime, por më e rëndësishmja nuk ka ndryshuar. Sepse gjëja më e rëndësishme nuk është jashtë por brenda. Dhe mbetet e pandryshuar. Dhe për këtë arsye ne do të rezistojmë. Do të durojmë”.

Ai tha se në të ardhmen ukrainasit do të mblidhen në Sheshin e Pavarësisë së Kievit, i cili ishte një pikë qendrore e ngjarjeve në vitet  2013/14 dhe 2004, “ku do të festojmë Ditën e Fitores së Ukrainës.