BOTA, 20 Nëntor 2023, 18:41

“Komuniteti ndërkombëtar të ndërmarrë masa urgjente”, Kina reagim të fortë për luftën në Gaza

“Komuniteti ndërkombëtar të ndërmarrë masa

Bota duhet “të veprojë urgjentisht” për të frenuar konfliktin në Gaza, tha kryediplomati i Kinës të hënën gjatë një takimi me zyrtarë nga vendet me shumicë arabe dhe myslimane, ndërsa Pekini rrit përpjekjet e tij për të luajtur një rol në vendosjen e armëpushimit midis Izraelit dhe Hamasit. Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi mirëpriti homologët nga Arabia Saudite, Jordania, Egjipti, Autoriteti Kombëtar Palestinez dhe Indonezia, si dhe kreun e Organizatës së Bashkëpunimit Islamik për një vizitë dy-ditore në kryeqytetin kinez. Delegacioni ka ndërmarrë një turne në disa kryeqytete botërore.

“Komuniteti ndërkombëtar duhet të veprojë urgjentisht, duke marrë masa efektive për të parandaluar përhapjen e kësaj tragjedie. Kina qëndron në mënyrë të vendosur me drejtësi dhe paanësi në këtë konflikt,” u tha Wang udhëheqësve në fjalën e hapjes përpara bisedimeve, ku ai përsëriti thirrjen e Kinës për një armëpushim të menjëhershëm.

Ministrat shprehën thirrjet e tyre të forta për t’i dhënë fund konfliktit, ndërsa ministri i Jashtëm e Arabisë Saudite, Princin Faisal bin Farhan Al Saud, tha: “Mesazhi është i qartë: lufta duhet të ndalet menjëherë, ne duhet të kalojmë në një armëpushim menjëherë. Duhet të ketë ndihmë të menjëhershme për Gazën”.

Vendet e përfaqësuara në delegacion shpresonin të bashkëpunonin me Kinën dhe “të gjitha vendet” që janë “përgjegjëse dhe vlerësojnë seriozitetin e situatës”, tha ai.

Izraeli ka nisur javë të tëra bombardimesh dhe operacionesh tokësore në enklavën e Gazës të sunduar nga Hamasi pas një sulmi vdekjeprurës në territorin e tij nga grupi më 7 tetor.
Mbledhja në Pekin vjen pasi burimet i thanë CNN se një marrëveshje e mundshme për të siguruar lirimin e disa pengjeve të mbajtura nga Hamasi dhe një pauzë disaditore në luftime mund të jetë në horizont, pas javësh negociatash midis Shteteve të Bashkuara, Izraelit dhe grupit militant ndërmjetësuar nga Katari.

Pekini ka qenë në mosmarrëveshje me Uashingtonin, aleat izraelit dhe prej kohësh një ndërmjetës i madh i fuqisë në rajon lidhur me qasjen e tyre ndaj konfliktit, përfshirë këtu kërkesën për një armëpushim të menjëhershëm, të cilin Uashingtoni nuk e mbështet. Pekini ka kritikuar gjithashtu hakmarrjen e Izraelit dhe nuk dënoi Hamasin ose të emërojë grupin në deklaratat e tij, duke shkaktuar reagime të kundërta nga zyrtarët izraelitë.

“Izraeli duhet të ndalojë ndëshkimin e tij kolektiv ndaj popullit të Gazës dhe të hapë një korridor humanitar sa më shpejt të jetë e mundur për të parandaluar një krizë humanitare në shkallë më të madhe,” u citua Wang t’i thoshte delegacionit gjatë bisedimeve, sipas një deklarate nga Ministria e Jashtme e Kinës. Izraeli ka mbrojtur me vendosmëri veprimet e tij si çrrënjosje të terrorizmit pas një “pushtimi barbar” dhe ka refuzuar çdo armëpushim pa kthimin e pengjeve.

Përpjekja e Kinës për paqe

Kina është përpjekur të luajë një rol aktiv në gjetjen e një zgjidhjeje për konfliktin, ndërsa kërkon të zgjerojë pozicionin e saj si një fuqi e madhe globale. Pekini dërgoi një të dërguar paqeje për një turne në shumë vende në rajon muajin e kaluar dhe ka vepruar si një zë i fortë që shtyn për një armëpushim të menjëhershëm në Kombet e Bashkuara, duke përfshirë Këshillin e Sigurimit, ku Kina tani mban presidencën e radhës.