BOTA, 27 Nëntor 2022, 23:15

Kim Jong-un: Koreja e Veriut synon ndërtimin e forcës më të madhe bërthamore në botë

Kim Jong-un: Koreja e Veriut synon ndërtimin e forcës më të

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un po planifikon të ndërtojë forcën bërthamore “më të fuqishme në botë”, njoftoi të dielën agjencia shtetërore e lajmeve KCNA.

“Qëllimi përfundimtar prapa programit bërthamor të Koresë së Veriut ishte të zotëronte një forcë absolute, të paparë në shekull,” tha Kim.

Urdhri vjen pas asaj që Koreja e Veriut tha se ishte një provë e një lloji të ri të raketës balistike ndërkontinentale (ICBM) më 18 nëntor, raporton CNN.

Raketa ishte një Hwaseong-17, sipas KCNA, një raketë e madhe që teorikisht është e aftë të dorëzojë një mbushje bërthamore në kontinentin e Shteteve të Bashkuara.

Kim lavdëroi zyrtarët që zhvilluan raketën e re.

Ai e quajti raketën arma strategjike më e fortë në botë dhe tha se ajo përfaqësonte një hap të mrekullueshëm përpara në zhvillimin e teknologjisë së mbushjes së mbushjeve bërthamore mbi raketat balistike.