BOTA, 25 Nëntor 2022, 15:56

Kherson nën sulme të rënda ruse, evakuohen pacientët e spitaleve

Kherson nën sulme të rënda ruse, evakuohen pacientët e

Kherson është sulmuar sërish me raketa nga rusët në 24 orët e fundit edhe pse është rimarrë së fundmi nga Ukraina.

Qyteti u bombardua 17 herë para mesditës së djeshme dhe sulmet vazhduan deri në mbrëmje, duke vrarë të paktën katër persona dhe duke plagosur 10, sipas administratës ushtarake të Kherson. Dhjetëra njerëz u plagosën në goditjet në ndërtesat e banimit dhe ato tregtare.

Sulmet shkaktuan shkatërrim në disa lagje banimi të pagoditura më parë në luftën që sapo ka hyrë në muajin e saj të dhjetë.

Guvernatori rajonal Yaroslav Yanushevych ka thënë se autoritetet po evakuojnë pacientët e spitalit nga zona.

“Fëmijët që po trajtoheshin në spitalin klinik rajonal Kherson u transportuan në Mykolaiv. Atje do të vazhdojnë të marrin të gjithë kujdesin e nevojshëm mjekësor”, shkroi ai në Telegram.

Ai tha gjithashtu se pacientët në objektin rajonal të kujdesit psikiatrik Kherson po evakuoheshin gjithashtu nga qyteti.