BOTA, 22 Janar 2023, 15:31

Kancelari gjerman nga Parisi: Ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën

Kancelari gjerman nga Parisi: Ne do të vazhdojmë të

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot, së bashku me presidentin francez Emmanuel Macron, se Gjermania do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën.

“Ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën – për aq kohë dhe aq gjerësisht sa të jetë e nevojshme. Së bashku, si evropianë – duke mbrojtur programin tonë evropian të paqes”, tha Solz në Paris, në një ngjarje të mbajtur në Sorbonë për të festuar miqësinë midis Gjermanisë dhe Francës me rastin e 60-vjetorit të traktatit të pajtimit midis Gjermanisë dhe Francës.

“E ardhmja” e Europës bazohet në “motorin me avull” franko-gjerman”, theksoi gjithashtu kancelarja gjermane.

“E ardhmja, siç ishte rasti me të kaluarën, bazohet në bashkëpunimin e dy vendeve tona, si lokomotiva e një Evrope të bashkuar”, tha Olaf Scholz, i cili e quajti “motorin franko-gjerman” një “motor kompromisi” . lejon që “polemikat të transformohen dhe interesat divergjente në veprim konvergjent”.