BOTA, 21 Janar 2023, 21:55

Inteligjenca amerikane bën bilancin e rusëve të vrarë në luftë: Ja sa kanë vdekur!

Inteligjenca amerikane bën bilancin e rusëve të vrarë

Numri i rusëve të vrarë ose të plagosur në Ukrainë ka arritur në 188,000, sipas inteligjencës amerikane në samitin e mbajtur në Ramstein.

Forcat e Vladimir Putin thuhet gjithashtu se janë përballur me shkatërrimin e rreth 2000 tankeve të tyre që nga fillimi i pushtimit gati një vit më parë.

Shifrat e reja u ndanë në një samit perëndimor të enjten mbajtur në bazën ajrore Ramstein në Gjermaninë jugore.

Gjenerali i lartë amerikan Mark Milley tha në nëntor se diku pak më shumë se kjo shifër mendohet të jenë viktima, por shtoi se ushtria e Ukrainës kishte “” humbur numra të ngjashëm në fushëbetejë.

Në lidhje me pajisjet, u raportua se Rusia kishte humbur 4,500 automjete të blinduara, 63 avionë me krahë fiks, 70 helikopterë, 150 mjete ajrore pa pilot (UAV), 12 anije detare dhe mbi 600 sisteme artilerie.