BOTA, 3 Dhjetor 2023, 16:00

Gjykata Ndërkombëtare Penale thirrje Izraelit dhe Hamasit të respektojnë ligjin ndërkombëtar

Gjykata Ndërkombëtare Penale thirrje Izraelit dhe Hamasit të

Prokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale i ka bërë thirrje Izraelit dhe Hamasit të respektojnë ligjin ndërkombëtar dhe të lejojnë dërgimin e ndihmave humanitare në Gaza.

“Për sa i përket aksesit humanitar, ligji është i padiskutueshëm,” tha prokurori i ICC-së, Karim Khan pas një vizite katër-ditore në vendin e sulmeve të Hamasit të 7 tetorit ndaj Izraelit dhe Autoritetit Palestinez në Bregun Perëndimor të pushtuar.

“Qytetarët duhet të kenë akses në ushqimin bazë, ujin dhe furnizimet mjekësore të nevojshme në të menjëhershme, si në aspektin e furnizimeve ashtu edhe në shkallën e dërgesës së tyre,” vuri në dukje Khan.

Akuzat për krime lufte dhe shkelje të të drejtave të njeriut janë ngritur nga të dyja palët që kur persona të armatosur të Hamasit pushtuan disa komunitete izraelite më 7 tetor, duke vrarë më shumë se 1200 izraelitë dhe duke marrë rreth 240 pengje, sipas vlerësimeve izraelite.

Si përgjigje, Izraeli filloi sulmet ajrore dhe sulmoi enklavën me tanke dhe trupa, duke vrarë më shumë se 15,000 banorë të Gazës, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze.