BOTA, 31 Janar 2023, 10:40

Gazetarja ruse që i shërben Kremlinit dyshohet se u përdhunua në grup në Ukrainë nga nipi i Kadyrov dhe ushtarët çeçenë

Gazetarja ruse që i shërben Kremlinit dyshohet se u përdhunua
Olga Zenkova dhe Hasan Ibragimov

Një skandal i madh ka plasur në Rusi, pas lajmeve se një gazetare ruse e afërt me Kremlinin, që bën propagandë kundër Ukrainës, është përdhunuar nga nipi i liderit çeçen, Kadyrov dhe njerëzit e tij.

Përdhunimi i përhapur i grave ukrainase nga ushtarët rusë jo vetëm që tolerohet, por ndonjëherë edhe inkurajohet. 

Por të sulmosh një grua ruse që ka të ngjarë të ketë lidhje dhe miq në vende të larta në median dhe qeverinë ruse është një gjë krejt tjetër, shkruan Dailykos, një një grup blogu dhe forum interneti.

"Dikush duhet të paguajë për këtë përdhunim të një reportereje të propagandës televizive dhe rrahjen e kameramanit të saj që ndodheshin në Melitopol për të bërë një histori për “përparimin” e luftës. Fajtorët janë banditët çeçenë të njohur si kadirovitët", shkruan kjo faqe.

“Skandal i madh në Rusi. Prezantuesja televizive Olga Zenkova nga NTV u dërgua në Melitopolin e pushtuar për të regjistruar një pjesë propagandistike.

Ndërsa vizitonte një restorant, nipi i Kadyrov, Hasan Ibragimov dhe burra nga njësia e tij iu afruan asaj, e rrahën kameramanin e saj dhe më pas e përdhunuan”, shkruan një profil në Twitter.

“Hasan Ibragimov, nipi i Ramzan Kadyrov, i cili dyshohet se organizoi përdhunimin në grup të një reportereje televizive ruse në një restorant në Melitopolin e pushtuar, ka një histori sjelljeje të keqe.

Ai u arrestua në Krime në dhjetor pasi ai dhe shokët e tij kadirovë rrahën një djalë në një restorant”, shkruan një tjetër adresë.

“Çfarë mund të them? Epo, qëndron në familje! Në Melitopolin e pushtuar përkohësisht, ‘kadyrovitët’ përdhunuan një propaganduese rus të NTV dhe rrahën një kameraman.

Ky ‘incident fatkeq’ përmendet në deklaratën e drejtuesve të NTV drejtuar ‘Komitetit Hetimor të Federatës Ruse’.

Në letër saktësohet se Olga Zenkova dhe kameramani Artem Yepifanov ndodheshin në qytet për një detyrë editoriale. 

Më 17 janar ata po darkonin në restorantin “Vorontsovsky”, kur u sulmuan nga pushtuesit të cilët u prezantuan si ‘luftëtarët e batalionit Akhmat’. 

Sigurisht, kjo temë nuk do të zbulohet në asnjë nga kanalet televizive propagandistike”, thuhet në një tjetër “Twitter”.