BOTA, 25 Shkurt 2024, 08:45

Gara presidenciale/ Trump fiton primaret në Karolinën e Jugut, mposht lehtësisht Nikki Haley në shtetin e saj të origjinës

Gara presidenciale/ Trump fiton primaret në Karolinën e Jugut, mposht

Donald Trump është një hap më afër nominimit presidencial republikan pas një fitoreje masive ndaj Nikki Haley në Karolinën e Jugut.

Ish-presidenti fitoi me një diferencë prej 20 pikësh në shtetin e origjinës së rivales, Nikki Haley.

Trump nuk e përmendi rivalen e tij teksa festoi, por u ndal tek zgjedhjet e përgjithshme në nëntor.

“Ne do ta shikojmë Joe Biden drejt në sy,” u tha ai mbështetësve disa minuta pasi mediat amerikane e projektuan atë si fitues të shtunën mbrëma. “Ai po shkatërron vendin tonë – dhe ne do të themi ‘dil Joe, je pushuar nga puna”.

Trump lavdëroi “unitetin” e partisë së tij pas rezultatit të së shtunës, duke thënë: “Nuk ka pasur kurrë një frymë si kjo. Unë kurrë nuk e kam parë Partinë Republikane kaq të unifikuar”.