BOTA, 26 Janar 2023, 15:04

Fundoset anija e mallrave në brigjet e Japonisë, humbin jetën tetë persona

Fundoset anija e mallrave në brigjet e Japonisë, humbin jetën

Tetë persona, përfshirë disa shtetas kinezë, kanë humbur jetën pasi një anije mallrash u mbyt në ujërat e Japonisë, thonë autoritetet kineze.

Sipas BBC, punonjësit e shpëtimit kanë kërkuar të mbijetuar që kur anija “Jin Tian” u rrëzua të martën në mbrëmje.

Disa anije dhe avionë nga roja bregdetare dhe ushtria japoneze, roja bregdetare e Koresë së Jugut dhe anije private, janë përfshirë në operacionet e kërkimit.

Pesë personat që janë shpëtuar thuhet se janë në gjendje stabile.

“Jin Tian”, ​​një anije mallrash që kishte një ekuipazh prej 22 personash, dërgoi një sinjal shqetësimi nga një pozicion rreth 110 km (68 milje) në perëndim të ishujve të largët dhe të pabanuar Danjo në Japoninë jugperëndimore, pranë kufirit detar me Korenë e Jugut.

Gjashtë nga të vdekurit ishin shtetas kinezë, sipas Lu Guijun, konsulli i përgjithshëm i Kinës në qytetin japonez të Fukuoka.

Ne shprehim ngushëllimet tona më të thella për viktimat fatkeqe,” i tha Lu transmetuesit shtetëror kinez CGTN.

Sipas MarineTraffic, anija me flamur Hong Kong u largua nga Port Klang në Malajzi muajin e kaluar. Ai ishte planifikuar të mbërrinte në Incheon, Koreja e Jugut të mërkurën.