BOTA, 25 Nëntor 2022, 22:17

Sulmet ruse, mbi 6 milionë shtëpi në Ukrainë pa energji elektrike në temperaturat e ftohta të dimrit

Sulmet ruse, mbi 6 milionë shtëpi në Ukrainë pa energji

Më shumë se gjashtë milionë familje në Ukrainë mbeten në errësirë ​​për shkak të ndërprerjeve të energjisë sot, dy ditë pas sulmeve masive ruse në vend. Lajmin e ka bërë të ditur presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

“Sonte ndërprerjet e energjisë elektrike vazhdojnë në shumicën e zonave dhe në Kiev. Më shumë se gjashtë milionë familje në total”, ndërsa të mërkurën, ditën e bombardimeve, gati 12 milionë mbetën pa energji,” tha Zelensky në fjalimin e tij të përditshëm.

Zonat më të goditura janë Kievi, me rreth 600,000 familje pa energji elektrike sonte, dhe rajoni i tij, si dhe rajonet Odesa, Lviv, Vinnytsia dhe Dnipropetrovsk. Zelensky u bëri thirrje ukrainasve që të kursejnë energjinë në zonat ku është rikthyer energjia elektrike.

Strategjia e Moskës për bombardimin e infrastrukturës energjetike u përshkrua si një “krim kundër njerëzimit” nga presidenti ukrainas, i cili më herët sot vizitoi Vyshgorod-in, një qytet në veri të Kievit, ku gjashtë persona u vranë dhe dhjetëra u plagosën të mërkurën.