BOTA, 29 Janar 2023, 20:47

Erdogan mund “të ndajë” votën për antarësimin e dy vendeve në NATO: Suedia do të tronditet nëse i themi “PO” vetëm Finlandës

Erdogan mund “të ndajë” votën për

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO është në duart e Turqisë, por presidenti turk Tajip Erdogan duket se dëshiron të zvarrisë përgjigjen për këtë çështje.

Sipas mediave të huaja, teksa bisedimet me Suedinë janë të ngrira deri pas zgjedhjeve presidenciale të 14 majit, Erdogan tani thotë se do t’i trajtojë ndryshe dy aplikimet për anëtarësim.

Pra siç la të kuptohet Erdogan, duket se Turqia do të “ndajë” votën e saj për anëtarësimin e dy vendeve në Aleancën e Atlantikut të Veriut.

“Nëse është e nevojshme, ne mund t’i japim një mesazh tjetër Finlandës,” tha ai të dielën, duke shtuar: “Suedia do të tronditet nëse i japim një mesazh tjetër Finlandës.”

Ministri i Jashtëm suedez Tobias Billström deklaroi dje se “procesi i anëtarësimit është ndalur përkohësisht”, pas njoftimit të Turqisë se po tërhiqet nga dialogu me Suedinë dhe Finlandën. “Ne po ndjekim zhvillimet në Turqi dhe presim zgjedhjet e 14 majit”, shtoi ai.

Billström shtoi se qëndrimi i Turqisë “nuk e ka bërë më të lehtë” procesin, por qeveria suedeze shpreson se vendi do të bashkohet me NATO-n këtë verë në një samit në Vilnius.

Siç tha ai, ai dhe stafi i tij janë takuar me ambasadorët e të gjitha vendeve islame në Suedi, ndërsa ambasadat suedeze në vendet islame kanë dialog me qeveritë atje.

Sipas ministrit suedez, vendi i tij është shumë afër përmbushjes së të gjitha pikave që lidhen me marrëveshjen me Turqinë dhe për këtë arsye miratimi nga Parlamenti turk nuk duhet të jetë larg.